W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia – trzeci czwartek listopada

17.11.2021

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia.

Grafika ilustrująca przełamanego na pół papierosa oraz zawierająca informacje: 18 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Chcesz rzucić palenia? Zadzwoń po bezpłatną pomoc: 801 108 108

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 r. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt  chorób układu krążenia, układu  oddechowego i innych narządów. Około 90% przypadków zachorowań na raka płuc związanych jest z paleniem papierosów – w dymie tytoniowym znajduje się około 7 tysięcy różnych związków i cząstek chemicznych, z czego aż ponad  70 wykazuje silne działanie rakotwórcze.

Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce (KANTAR Polska 2019 na zlecenie GIS):

  • W dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.
  • Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.
  • 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!
  • Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów!
  • Niepokojący jest zauważalny trend wzrastającego użycia e-papierosów przez młodzież a nawet dzieci.

Tymczasem papierosy elektroniczne również są szkodliwe dla zdrowia! Oprócz uzależniającej nikotyny wprowadzają do organizmu substancje toksyczne i rakotwórcze, które powstają w procesie podgrzewania. Zawarta w liquidach nikotyna prowadzi do przewlekłej choroby zwanej zespołem uzależnienia od nikotyny.

Palenie tytoniu negatywnie wpływa na nasz układ odpornościowy. W przypadku zakażenia koronawirusem i zachorowania na COVID-19 u osób palących istnieje wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań po zakażeniu.

Palenie tytoniu powoduje przyspieszenie starzenia się organizmu i przynosi efekty:

  • Gorsze odżywienie i zaopatrzenie skóry w tlen
  • Utrata elastyczności skóry
  • Powstawanie charakterystycznych „zmarszczek palacza” wokół oczu i ust
  • Żółknięcie zębów oraz powstawanie próchnicy i paradontozy
  • Nieprzyjemny oddech

Już po 2 tygodniach od wypalenia ostatniego papierosa skóra zaczyna wyglądać młodziej i zdrowiej!

Przy okazji tego Święta koniecznie należy zaznaczyć, iż nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów. Na całym świecie, około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 roku z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci (Tobacco Atlas 2012). Tym bardziej alarmujące jest, że w  blisko 34% domów Polaków, pali się tytoń (KANTAR Polska 2019).

(jn)

 

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}