W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia 2021

07.04.2021

Równe prawo dostępu do świadczeń i opieki zdrowotnej (w tym szczepień profilaktycznych), budowanie świata bardziej sprawiedliwego i zdrowszego dla wszystkich ludzi bez względu na warunki, w jakich żyją - to wyzwanie, które stawia na pierwszym miejscu Światowa Organizacja Zdrowia, określając temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia.

Ilustracja kuli ziemskiej a na jej tle serce z symbolem tętna oraz strzykawka i stetoskop. Logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej i napis #SzczepimySię.

Światowy Dzień Zdrowia, to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 roku w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

Każdego roku WHO wybiera jeden kluczowy problem dotyczący zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi, a którego skutki odczuwalne są w skali całego świata, zachęcając do wspólnego działania ludzi w różnym wieku i z różnych społeczności. Efektem podjętych działań ma być poprawa stanu zdrowia ludzi na całym świecie.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2021r. jest „Budowanie bardziej sprawiedliwego i  zdrowszego świata dla wszystkich”.

Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2. Największym wyzwaniem zarówno dla WHO, jak i dla wszystkich krajów świata dotkniętych pandemią, jest obecnie jak najszybsze wyszczepienie  społeczeństw na wszystkich kontynentach. Aktualna sytuacja epidemiologiczna podkreśla istotne znaczenie sprawnie zorganizowanej służby zdrowia i dostępu do leczenia. Pandemia COVID-19 dotknęła wszystkie kraje, ale najbardziej te, które mają ograniczony dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej. Szczepienia przeciw COVID19 realizowane są w tej chwili dość sprawnie w krajach wysokorozwiniętych, zamożniejszych. Kraje ubogie, kraje z bardzo niskim poziomem jakości świadczeń zdrowotnym borykają się z narastającą liczbą zakażeń, nie mając możliwości szybszej profilaktyki wakcynologicznej.

Działania zmierzające do powyższego celu każdy z nas może jednocześnie podejmować w swoim własnym, najbliższym otoczeniu - poprzez promocję zdrowego stylu życia, zachęcanie do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych. W tym trudnym okresie pandemii powinniśmy dbać zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne – swoje i najbliższych, ale także obcych osób – okazując odpowiedzialność i solidarność społeczną w codziennych kontaktach (np.: prawidłowe noszenie maseczki w  miejscach publicznych).

7 kwietnia obchodzimy również Dzień Pracowników Służby Zdrowia. Wszystkich Osobom pracującym na rzecz ochrony zdrowia Mazowiecki Państwowy Inspektor Sanitarny wraz z pracownikami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie składa najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za trud wkładany każdego dnia w pracę, jaką wykonują.

Więcej informacji angielskojęzycznych na temat tegorocznego Dnia Zdrowia na stronie Światowej Organizacji Zdrowia: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2021

(jn; WHO)