W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10.10.2022

„Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem" – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Młody chłopak w bluzie siedzi pod ścianą. Jedną ręką podpiera smutną twarz. Obok napis: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, 10 października 2022

Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie liczba osób dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego sięga niemal 800 mln. Na świecie prawie 50 mln osób choruje na schizofrenię, na depresję cierpi, wedle szacunków WHO, aż 350 milionów osób. Obecnie depresja stanowi czwartą spośród najczęściej występujących chorób, a prognozuje się, że pod koniec bieżącej dekady zajmie pierwsze miejsce. Niepokojącym trendem jest rosnący problem kłopotów ze zdrowiem psychicznym w gronie osób młodych. Depresja może prowadzić do samobójstwa. Każdego roku z powodu targnięcia się na życie umiera ponad 700 tys. osób. Samobójstwo jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci ludzi w wieku 15-29-lat. Według szacunków CDC (Centers for Disease Control and Prevention) w ciągu życia co druga osoba zostanie zdiagnozowana z zaburzeniami lub chorobą psychiczną.

Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej. Pandemia COVID-19 spowodowała globalny kryzys zdrowia psychicznego. Generując różnorodne krótko- i długoterminowe stresy, wpłynęła na zdrowie psychiczne milionów ludzi na całym świecie. Czas pandemii odbił się i nadal odbija na naszym zdrowiu psychicznym.

Jednocześnie dostępność do usług oraz środki finansowe przeznaczane na rzecz leczenia zdrowia psychicznego ludzi są wciąż niewystarczające a wręcz niepokojąco niższe od tego, co jest potrzebne, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim dochodzie. Tegoroczne hasło ma więc kierować uwagę na rosnące nierówności społeczne i gospodarcze, przedłużające się konflikty, przemoc i zagrożenia zdrowia publicznego, które dotykają całe populacje i w ten sposób zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostanu.

Światowa Organizacja Zdrowia oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego poprzez  kampanię i działania promujące tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego mają na celu zwiększyć uwagę i zaangażowanie poświęcane zdrowiu psychicznemu oraz wzmocnić opiekę nad zdrowiem psychicznym, tak aby wszystkie potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego zostały zaspokojone poprzez ogólnodostępne, przystępne cenowo i wysokiej jakości usługi i wsparcie specjalistów.

Geneza powstania i cel obchodów

Obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zainicjowany w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health,). Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za główne cele przyjęto upowszechnianie polityki zdrowia psychicznego oraz zwiększanie społecznej świadomości poprzez edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych a także wspieranie walki ze stygmatyzacją społeczną. Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat.

Problemy natury psychologicznej

W poprzednich latach tematami przewodnimi Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego były między innymi:

  • Zdrowie psychiczne w nierównym świecie (2021),
  • Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujemy (2020),
  • Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie samobójstwom (2019),
  • Młodzi ludzie i zdrowie psychiczne w zmieniającym się świecie  (2018),
  • Zdrowie psychiczne w miejscu pracy (2017)
  • Pierwsza pomoc psychologiczna (2016)
  • Godność i zdrowie psychiczne (2015)
  • Życie ze schizofrenią (2014)
  • Zdrowie psychiczne i osoby starsze (2013)
  • Depresja, globalny kryzys (2012)
  • Inwestujmy w zdrowie psychiczne (2011)

Pierwszym hasłem tematycznie obchodzonego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego było: "Kobiety i zdrowie psychiczne". W pierwszych latach propagowania Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego poruszano tematy dzieci i ich zdrowia psychicznego, praw człowieka, starzenia się, a także pracy, traumy i przemocy. 

W związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego w wielu miejscach organizowane są wydarzenia, spotkania ze specjalistami czy darmowe konsultacje. W tym dniu warto promować udział w organizowanych spotkaniach, webinarach i warsztatach. Zdobyta na nich wiedza może w przyszłości uratować komuś życie.

W miejscowościach w całej Polsce odbywają się różnorodne wydarzenia, organizowane są publiczne i darmowe wykłady na temat zdrowia psychicznego.

***

Więcej na temat profilaktyki zdrowia psychicznego można znaleźć na naszej www pod banerem naszej kampanii edukacyjnej #ŻyjDobrze:

 https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/zdrowie-psychiczne

 

Źródła:

https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego

https://gov.pl/forumprzeciwkodepresji.pl/kalbi/cpp.uw.edu.pl

https://www.who.int/poland

 

{"register":{"columns":[]}}