W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logotyp Funduszy Europejskich dla Programu Polska Cyfrowa. Niebieska flaga z trzema gwiazdami w kolorze białym, żółtym i czerwonym Znak barw RP w wersji poziomej bez ramki zamykającej Znak Unii Europejskiej dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego bez linii zamykającej

Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk - Biblioteki Kórnickiej

Platforma Cyfrowa Biblioteki Kórnickiej jest już dostępna! Zbiory, które gromadzono w archiwum na przestrzeni 193 lat można bez żadnych ograniczeń przeglądać w cyberprzestrzeni.

Cyfrowe udostępnienie zasobów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Kórnickiej

Życiowe marzenie

Tytus Działyński, założyciel Biblioteki Kórnickiej, polski arystokrata i mecenas sztuki, marzył, by zbiory były  powszechnie dostępne. Teraz, za sprawą projektu „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”, jego marzenie zostało spełnione - mówi Aleksandra Losik-Sidorska, kierownik projektu.

Biblioteka Kórnicka jest jedną z najstarszych bibliotek w Polsce, a jej założenie datuję się na 1826 r., kiedy Tytus Działyński odziedziczył Zamek w Kórniku i zaczął w nim gromadzić swój prywatny księgozbiór. A były to zbiory z terenu zarówno ówczesnej Polski, jak i zaraniczne. Po jego śmierci zbiory były starannie kolekcjonowane przez przodków, do momentu aż w 1953 roku Biblioteka została włączona do Polskiej Akademii Nauk. Obecnie w ramach rozwoju środowisk cyfrowych Biblioteka utworzyła Platformę Cyfrową Biblioteki Kórnickiej, na której użytkownicy mogą zapoznać się ze zdigitalizowanymi zbiorami.

Liczby, które robią wrażenie

Zbiory Biblioteki liczą ok. 400 tysięcy woluminów, w tym 30 tysięcy starych druków i 15 tysięcy rękopisów, m.in. Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, a także Napoleona Bonaparte. Znajdziemy tutaj również muzealia związane z siedzibą biblioteki, czyli Zamkiem w Kórniku, grafiki, zdjęcia i obrazy, a wśród nich obraz przedstawiający uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz portret słynnej Białej Damy.

W ramach projektu zostało udostępnionych prawie 7 tysięcy sztuk zasobów Biblioteki, m.in.:

     I. Zbiory specjalne

  1. Rękopisy średniowieczne do 1530 r.
  2. Dokumenty pergaminowe do 1530 r.
  3. Rękopisy staropolskie (XVI-XVIII w.)
  4. Inkunabuły (druki XV-wieczne)
  5. Początki drukarstwa polskiego (XVI w.)
  6. Kartografia do 1945 r. (atlasy, mapy).

    II. Muzealia

1. Obiekty muzealne (malarstwo, fotografie)
2. Dokumenty ikonograficzne (odbitki graficzne, rysunki, fotografie, pocztówki).

Na przejrzyście zaprojektowanej stronie znajdziemy również bazy genealogiczne, linię czasu do wizualnego przeglądania zbiorów oraz liczne blogi z wpisami na temat zbiorów, badań oraz inspiracji edukacyjnych.

Białe Kruki

Wiele z materiałów bibliotecznych i muzealnych stanowią zbiory jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne pośród innych na terenie całej Polski. Projekt zapewnia więc społeczeństwu szerszy i bardziej swobodny dostęp do najcenniejszych zbiorów biblioteki i uła twia  prowadzenie badań naukowych: dzięki udostępnieniu zbiorów na platformie internetowej, naukowcy otrzymują cenne informacje o nieznanych aspektach światowego dziedzictwa kulturowego np. druki z XVI w. poszerzą światową listę o setki unikatów, czyli starodruków istniejących tylko w jednym egzemplarzu.

Kolejna korzyścią jest udostępniona baza katalogowa druków z lat 1901-1918, która do tej pory udostępniana była wyłącznie w formie katalogu kartkowego. Możliwość wieloindeksowego przeszukiwania katalogów Biblioteki Kórnickiej, które dostępne są na platformie cyfrowej, da naukowcom możliwość szybszej pracy, a także może wprowadzić do badań naukowych wiele nieodkrytych i niewykorzystanych wcześniej materiałów. 

Biblioteka Kórnicka posiada również niezwykłe zbiory w postaci dokumentów rosyjskich carów, których część została udostępniona w formie skanów, tak samo jak rękopisy i dyplomy zapisane w wielu różnych językach takich jak łacina, ruski, staropolski czy francuski. Źródła te bez wątpienia mogą być i będą przedmiotem badań naukowców ze środowisk międzynarodowych! 

Kliknij i odwiedź Platformę Cyfrową Biblioteki Kórnickiej!

 

Dane projektu

Nazwa projektu: Cyfrowe udostępnienie zasobów Polskiej Akademii Nauk - Biblioteki Kórnickiej

Beneficjent: Polska Akademia Nauk

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: -

Wartość projektu: 5 326 326,34 zł

Wydatki kwalifikowalne:  5 326 326,34 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 4 494 438,12 zł

 

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}