W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Korzystam z dostępności cyfrowej — Szymon Gawracz

To kolejny artykuł z serii „Korzystam z dostępności cyfrowej”, w której przedstawiamy osoby z niej korzystające . Bohaterem tego artykułu jest Szymon Gawracz, starszy specjalista w Ministerstwie Finansów.

Powiedz kilka słów o sobie

Nazywam się Szymon Gawracz. Od ponad dwudziestu lat, zawodowo i naukowo, zajmuję się tematem funkcjonowania współczesnego państwa w cyberprzestrzeni.

Pracuję w Biurze Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów, gdzie administruję intranetem i realizuję inne działania z zakresu koordynacji komunikacji wewnętrznej.

Moja niepełnosprawność nigdy nie stanowiła większej bariery we współpracy z innymi osobami. Kiedy jestem zmęczony mam ruchy mimowolne rąk. Są one dla mnie utrudnieniem, szczególnie kiedy pracuję na urządzeniach mobilnych z bardzo wrażliwymi ekranami dotykowymi. Długotrwałe przebywanie przed komputerem powoduje z kolei zmęczenie moich oczu.

Powiedz coś więcej o sprzęcie czy oprogramowaniu, z którego korzystasz

Korzystam ze standardowych urządzeń i standardowego oprogramowania. Dostosowuję jedynie widok ekranu mojego smartfona i tableta.

Ustawiam stałe powiększenie wyświetlania treści do 125%. Mogę to łatwo zmienić w ustawieniach systemowych swojego urządzenia (Android — Zmienianie ustawień tekstu i wyświetlaniaiOS — Zmienianie rozmiaru czcionki). Wieczorami mam włączony tak zwany tryb nocny (pomiędzy dwudziestą drugą a ósmą rano białe tło zastępowane jest przez piaskowo-żółte, pozostałe barwy uzyskują cieplejsze odcienie).

Z jakimi najczęściej problemami i barierami spotykasz się w Internecie?

Małe przyciski i niewielkie odległości między nimi. Gdy przyciski w aplikacjach mobilnych są rozmieszczone pionowo i w małych odległościach od siebie, mam problem z precyzyjnym wyborem przypisanych do nich opcji. Wymusza to na mnie również wyjątkową koncentrację i nienaturalne usztywnienie ramion oraz nadgarstków.

Pułapka czasowa. W ten sposób nazywam uzależnienie wykonania działania od równoczesnego użycia kilku aplikacji mobilnych (lub dwóch urządzeń) w krótkim czasie. Kiedy realizuję transakcje bankowe lub korzystam z innych usług on-line, które mają określony limit czasowy, na skutek stresu nasilają się ruchy mimowolne rąk. Spowalnia to moją pracę i powoduje brak precyzji w używaniu ekranów dotykowych. Kosztami dodatkowymi, które ponoszę, korzystając z internetowych serwisów transakcyjnych, są duże napięcia mięśniowe i stres podczas realizacji przelewów oraz rejestracji e-usług.

Podaj pięć rad dla tych, którzy zajmują się tworzeniem lub redagowaniem stron internetowych i aplikacji mobilnych

  1. Testuj swoje rozwiązania przy zmienionych ustawieniach systemowych, na przykład: przy powiększonej czcionce, odwróconych kolorach czy ustawionej obsłudze za pomocą jednej ręki.
  2. Pamiętaj, by przyciski miały odpowiednią wielkość. Dzięki temu poprawisz komfort ich użycia osobom o mniejszej sprawności dłoni, na przykład osobom z niepełnosprawnością ruchową czy seniorom.
  3. Dbaj o odpowiedni kontrast treści do tła, ale pamiętaj, że kolor nie zawsze wystarczy.
  4. Nie rezygnuj z multimediów, ale zapewniaj ich dostępność cyfrową — napisy, audiodeskrypcja, brak migających elementów to podstawa.
  5. Osoby z niepełnosprawnościami chcą móc korzystać ze wszystkich stron internetowych i aplikacji mobilnych, a nie tylko z tych, które należą do podmiotów publicznych. Nawet jeśli nie obejmuje cię prawny obowiązek zapewniania dostępności cyfrowej, stosuj ją.

Co dla Ciebie oznacza dostępność cyfrowa?

Dostępność cyfrowa to proces, który umożliwia zwiększenie udziału w życiu społecznym grup narażonych na marginalizację. Wymaga zaangażowania oraz wzajemnego szacunku i zaufania między wszystkimi, którzy biorą udział w tym procesie — podmiotami publicznymi, organizacjami pozarządowymi, biznesem i samymi osobami z niepełnosprawnościami.


Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}