W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozeznanie rynku - Opracowanie treści poradnika dotyczącego zarządzania dostępnością cyfrową

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów prosi o wycenę oraz szacunkowe określenie terminu realizacji opracowania treści internetowego poradnika dla jednostek samorządu terytorialnego dotyczącego zarządzania dostępnością cyfrową, w tym tworzenia, badania i nadzorowania dostępnych cyfrowo stron internetowych i aplikacji mobilnych.

Odbiorcy poradnika

Treść poradnika powinna odpowiadać na potrzeby pracowników podmiotów publicznych. W szczególności powinna uwzględniać potrzeby pracowników jednostek samorządu terytorialnego, które zidentyfikowaliśmy podczas przeprowadzonego badania (raport z badania jest załącznikiem do ogłoszenia).

Poradnik ma pomagać w skutecznym wdrażaniu dostępności cyfrowej m.in.:

  • redaktorom,
  • administratorom,
  • webmasterom,
  • grafikom,
  • koordynatorom ds. dostępności,
  • kadrom zarządzającym,

pracującym w podmiotach publicznych lub na rzecz takich podmiotów.

Cel poradnika

Celem poradnika jest przekazywanie w prosty, rzetelny i kompleksowy sposób wiedzy dotyczącej wdrażania dostępności cyfrowej i związanych z nią przepisów prawa.

Zawartość i forma poradnika

Problemy i rozwiązania, prezentowane w poradniku powinny odnosić się do specyfiki podmiotów publicznych, w tym obejmującej te podmioty ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848).

Treść poradnika powinna uwzględniać 4 obszary tematyczne:

  1. Wprowadzenie do dostępności cyfrowej, w tym m.in.:
    1. omówienie koncepcji dostępności cyfrowej,
    2. zaprezentowanie użytkowników korzystających bezpośrednio i pośrednio z dostępności cyfrowej,
    3. zaprezentowanie podstaw prawnych dostępności cyfrowej oraz standardów sieciowych ją regulujących,
    4. omówienie różnic pomiędzy wymaganiami prawnymi dostępności cyfrowej, a dobrymi praktykami wraz z przykładami;
  2. Dostępność cyfrowa stron internetowych, w tym m.in.:
    1. omówienie poszczególnych elementów stron internetowych (od kodu, struktury, funkcjonalności strony po wszystkie rodzaje treści) oraz sposobów zapewniania ich dostępności cyfrowej,
    2. przedstawienie sposobów badania dostępności cyfrowej poszczególnych elementów stron internetowych, z uwzględnieniem przykładowych scenariuszy testów z użytkownikami z niepełnosprawnościami;
  3. Dostępność cyfrowa aplikacji mobilnych, w tym m.in.:
    1. omówienie poszczególnych elementów aplikacji mobilnych oraz sposobów zapewniania ich dostępności cyfrowej,
    2. przedstawienie sposobów badania dostępności cyfrowej poszczególnych elementów aplikacji mobilnych, z uwzględnieniem przykładowych scenariuszy testów z użytkownikami z niepełnosprawnościami;
  4. Zarządzanie dostępnością cyfrową, w tym m.in.:
    1. omówienie obowiązków prawnych podmiotów publicznych, wraz z terminami ich realizacji,
    2. omówienie dobrych praktyk z zakresu planowania wdrażania dostępności cyfrowej,
    3. uwzględnianie dostępności cyfrowej w zamówieniach publicznych,
    4. podział zadań związanych z dostępnością cyfrową na poszczególnych pracowników/współpracowników podmiotu publicznego,
    5. sposoby stałego nadzoru dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, a także wszelkich publikowanych treści.

Wymagania szczegółowe dla poradnika

  1. Poradnik ma przedstawiać „krok po kroku” wdrażanie poszczególnych aspektów dostępności cyfrowej, ich weryfikacji i zarządzania nimi.
  2. Poradnik ma odnosić się do artykułów i materiałów opublikowanych na stronie https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa, bez ponownego wyjaśniania już opisanych kwestii.
  3. Treść poradnika będzie docelowo opublikowana na stronie https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa, w formie powiązanych ze sobą podstron. W swojej strukturze, objętości poszczególnych artykułów i sposobie formatowania treść poradnika powinna zatem uwzględniać dotychczasowy standard tej strony oraz Design System Gov.pl
  4. Treść poradnika powinna być zgodna z zasadami prostego języka dla treści publikowanych na stronach internetowych podmiotów publicznych.
  5. Poradnik ma mieć formę nie tylko informacyjną, ale również promocyjną - zachęcającą podmioty publiczne do wdrażania dostępności cyfrowej. Istotne jest, aby korzystający z poradnika zrozumieli, że dostępność cyfrowa dotyczy nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale także osób ze szczególnymi potrzebami (w tym osób starszych), a wdrożona zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego może być pomocna dla każdego.

Przesyłanie propozycji kosztów i terminu realizacji

Odpowiedzi z szacunkowym kosztem i terminem realizacji powyższego zamówienia prosimy przesyłać do 5 listopada 2021 r. na adres: dostepnosc.cyfrowa@mc.gov.pl.

Uwaga! Informacja ta nie jest ogłoszeniem w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych. Informacja ta ma na celu wyłącznie rozpoznanie rynku i uzyskanie wiedzy na temat kosztów zrealizowania opisanego zamówienia. Odpowiedź na powyższe zapytanie nie będzie stanowić oferty w myśl art. 66 Kodeksu Cywilnego.

Informacja o projekcie

Poradnik powstaje w ramach projektu „Dostępność cyfrowa stron jednostek samorządu terytorialnego – zasoby, szkolenia, walidatory”. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Osi Priorytetowej II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działania 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.

Logotypy związane z finansowaniem projektu - Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

 

Materiały

Diagnoza potrzeb podmiotów publicznych w obszarze dostępności cyfrowej - raport z badań PO WER
Diagnoza​_potrzeb​_podmiotów​_publicznych​_w​_obszarze​_dostępności​_cyfrowej​_-​_PO​_WER.pdf 1.48MB
{"register":{"columns":[]}}