W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finansowanie nauki języka kaszubskiego w szkołach - wyjaśnienie MEN

28.11.2017

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami na temat finansowania nauki języka kaszubskiego w szkołach uprzejmie informuję, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wspierało i będzie nadal wspierać nauczanie języka kaszubskiego w szkołach. Wysokość finansowania będzie dostosowana do realnych wydatków ponoszonych przez samorządy na organizację zajęć języka kaszubskiego.

Nauka języka kaszubskiego w szkołach w większości przypadków jest organizowana w formie zajęć dodatkowych w wymiarze 3 godzin tygodniowo dla ucznia. Szkoła, która prowadzi zajęcia z języka kaszubskiego w takiej formie nie musi tworzyć oddzielnych oddziałów (klas) dla tych uczniów. Ustalone w projekcie rozporządzenia w sprawie sposobu podziału subwencji w 2018 r. dodatkowe wagi dla uczniów uczęszczających na zajęcia dodatkowe z języka kaszubskiego w pełni pokrywają wydatki samorządów związane z organizacją tych zajęć. Zmiany w rozporządzeniu nie zmieniają poziomu finansowania kształcenia uczniów mniejszości narodowej i etnicznej, globalna pula środków przeznaczonych na ten cel w subwencji na 2018 r. pozostaje na zbliżonym poziomie. Szkoła, która prowadzi nauczanie języka kaszubskiego otrzymała z budżetu państwa w 2017 r. – w subwencji, średnio na każdego ucznia należącego do społeczności kaszubskiej dodatkowo 7 190 zł. Środki z subwencji na ucznia społeczności kaszubskiej mają służyć finansowaniu podtrzymywania poczucia tożsamości kaszubskiej w szczególności nauki języka oraz własnej historii i kultury. Pieniądze te nie powinny być wydatkowane na utrzymywanie tzw. małych wiejskich szkół. Warto podkreślić również, że MEN dbając o ochronę oraz promocję języków regionalnych oraz języków mniejszości narodowych w pełni realizuje postanowienia Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych - europejskiej konwencji (CETS 148), która została zatwierdzona w 1992 roku w ramach Rady Europy. Z poważaniem Anna Ostrowska Rzecznik Prasowy MEN

Warszawa, 28 listopada 2017 r.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2023 15:12 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.12.2023 15:12 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}