W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne etapy rozwoju i upowszechniania EZD RP

04.04.2022

W poniedziałek 28 marca br. odbyła się konferencja podsumowująca projekt „EZD RP – elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji publicznej” realizowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy w partnerstwie z KPRM, NDAP i Wojewodą Podlaskim. Spotkanie było okazją do przedstawienia strategii udostępniania oraz ścieżki przygotowania zainteresowanych jednostek do wdrażania systemu EZD RP.

Logotyp z biretem na fioletowym tle. Obok grafika przedstawiająca 6 postaci na tle panoramy miasta. Z przodu sieć połączeń.

W zorganizowanej przez NASK konferencji zrealizowanej w formule online wzięło udział ponad 800 uczestników – przedstawicieli jednostek administracji publicznej zainteresowanych wdrożeniem EZD RP oraz podmiotów, które rozpoczęły już prace przygotowawcze do implementacji systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją.

Konferencję rozpoczął Mariusz Madejczyk – Dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku, który przedstawił wszystkim obecnym agendę oraz powitał gości honorowych: Pawła Pietrzyka – Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, Radosława Kałużniaka – zastępcę Departamentu Zarządzania Systemami w KPRM, Bohdana Paszkowskiego – Wojewodę Podlaskiego oraz Dyrektora Generalnego PUW Mirosława Średnickiego. Podczas pierwszej części konferencji wystąpienie miał także Robert Król – Zastępca Dyrektora NASK PIB i Dyrektor ds. Zastosowań Sztucznej Inteligencji i Analiz Danych – który trafnie ujął znaczenie i charakter spotkania.

– Bardzo trudno jest nazwać tę konferencję. Kończy ona dofinansowany projekt, ale nie jest konferencją zamykającą projekt EZD RP. Nasze dzisiejsze spotkanie otwiera nowy etap. Jeszcze chwilę temu EZD RP było w fazie przygotowań, zatrudniania ludzi, organizowania narzędzi. Nie byliśmy przy tym sami. Razem z wojewodą podlaskim i dyrektorem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych udało się nam przenieść najlepsze praktyki EZD PUW na nowy grunt EZD RP. Dzięki temu możemy dzisiaj zaoferować system zbudowany w nowej technologii, działający w nowej architekturze, który po wdrożeniu w chmurze lub lokalnych serwerowniach jednostek administracji publicznej, będzie obsługiwać dziesiątki tysięcy użytkowników.

W swoim wystąpieniu Robert Król porównał obecny stan prac nad EZD RP, do momentu przejścia z etapu rewolucji przemysłowej do epoki rewolucji informacyjnej, czyli czasu szkoleń, wdrożeń i upowszechniania systemu. Podkreślił również szersze znaczenie planowanych działań.

– Na tym etapie powinniśmy mówić o rodzaju awansu cyfrowego. Chcielibyśmy, aby wdrożenia EZD RP były czymś więcej aniżeli tylko implementacją nowego systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją w urzędach. Zależy nam, aby wraz ze zmianą organizacji i sposobu pracy, współpracujące z nami jednostki, stawały się prawdziwymi urzędami cyfrowymi, oferującymi elektroniczne usługi i zdalną obsługą obywateli. EZD RP ma być sercem cyfrowego urzędu, a nie jego jedynym elementem.

W drugiej części konferencji pracownicy NASK przedstawili najważniejsze cele i efekty projektu, omówili pilotażowe wdrożenia systemu EZD RP oraz zaprezentowali możliwości i funkcje nowego systemu. Przedstawiona została również strategia udostępniania oraz ścieżki przygotowania zainteresowanych jednostek do wdrażania systemu EZD RP. Konferencję zakończył panel odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników.

Materiały

Konferencja EZD RP 28 marca 2022
Konferencja​_EZD​_RP​_28-marca-2022.pdf 3.59MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}