W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

CROCODILE 2

Nazwa Projektu: CROCODILE 2

Nr projektu wg Grant Agreement – GA (Umowy o udzieleniu dotacji z dnia 31.07.2014): INEA/CEF/TRAN/M2014/1058107

Nr projektu wg Umowy o Dofinansowanie (UoD): CEF/016/2014 r.

Data podpisania UoD: 30.09.2016 r.

Data zakończenia realizacji projektu wg GA/UoD: 31.12.2018 r.

Koszty kwalifikowalne projektu wg GA/UoD: 3 238 000,00 EUR

Maksymalna kwota dofinansowania z UE: 647 600,00 EUR

 

Projekt CROCODILE 2 wspiera działania dotyczące wykorzystania inteligentnych systemów transportowych mając na celu zapewnienie współpracy pomiędzy krajowymi punktami dostępowymi budowanymi w różnych państwach UE.

GDDKiA w ramach projektu CROCODILE 2 prowadzi prace mające na celu utworzenie Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu (KPD). KPD wpisując się w program otwierania danych publicznych, skierowany jest do podmiotów takich jak: zarządcy dróg na wszystkich szczeblach administracji, służby ratownicze, dostawcy informacji o podróży oraz media. Projekt ten jest pierwszym etapem wdrażania idei tzw. „jednego okienka”, integrującego zasoby danych o utrudnieniach w skali kraju w czasie rzeczywistym, a także dane o parkingach na głównej sieci dróg. Szczególną rolę w projekcie będą pełnili zarządcy dróg, którzy przekazując aktualne informacje o utrudnieniach (np. zablokowana droga, śliska jezdnia, trudne warunki pogodowe, pojazd jadący pod prąd) przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfortu kierowców.

 

Zarządcy dróg będą mogli przekazywać utrudnienia za pomocą interfejsu komunikacyjnego opartego o protokół komunikacyjny DATEX II, dzięki czemu z posiadanych systemów zarządzania ruchem będzie możliwa transmisja danych o utrudnieniach. Wychodząc naprzeciw tym zarządcom dróg, którzy nie gromadzą automatycznie danych o utrudnieniach w czasie rzeczywistym, zostanie udostępniona aplikacja internetowa umożliwiająca wprowadzanie i wizualizację na podkładzie mapowym wszystkich utrudnień. Dzięki temu oni zapewnią rzetelne dane o utrudnieniach dla podróżnych, mając jednocześnie dostęp do bieżących informacji, które mogą wpływać na zarządzanie ruchem na ich sieci drogowej (np. wyznaczanie objazdów).

 

KPD realizuje dwa podstawowe rozporządzenia delegowane Komisji Europejskiej, które nakładają na zarządców dróg wchodzących w skład sieci TEN-T obowiązek udostępniania informacji o bieżącej sytuacji ruchowej. Pozostałe kraje uczestniczące w projekcie CROCODILE 2:  Austria, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Grecja, Niemcy, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Włochy.

{"register":{"columns":[]}}