W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gotowe scenariusze lekcji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego

28.02.2022

Na początku zeszłego roku opublikowaliśmy serię filmów edukacyjnych skierowanych do najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz do młodzieży. Dziś przedstawiamy - jako uzupełnienie filmów - gotowe scenariusze lekcji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Mogą z nich skorzystać nauczyciele lub inne osoby prowadzące zajęcia w tych grupach wiekowych.

Kadr z filmu animowanego Stosuj jazdę na suwak! Widoczne z lotu ptaka zwężenie jezdni z dwóch do jednego pasa ruchu. Samochody ustawiają się w kolejce oczekując na przejazd, zgodnie z zasadą tzw. suwaka.

Scenariusze lekcji oparte są o tematykę ujętą we wspomnianych filmach. Te przeznaczone do prowadzenia zajęć z dziećmi dotyczą więc m.in. odpowiedniego zachowania podczas jazdy samochodem, znaków i sygnałów drogowych czy zasad prawidłowego poruszania się pieszych. Scenariusze przeznaczone dla młodzieży skupiają się m.in. na kwestii jazdy na suwak, tworzenia korytarza życia oraz skutków nadmiernej prędkości na drodze czy też rozkojarzenia spowodowanego używaniem telefonu komórkowego.

Nauka poprzez zabawę

Dla odpowiedniego przyswojenia wiedzy, niezwykle istotna jest forma, w jakiej jest ona przekazywana. Dlatego przygotowane przez nas scenariusze lekcji wzbogacone zostały o krzyżówki, quizy i kalambury edukacyjne, które pozwolą uczniom poznać zasady BRD i jednocześnie miło spędzić czas. Wszystkie materiały są dostępne na naszej stronie internetowej, tak aby każdy mógł w dowolnym momencie z nich skorzystać. Materiały będą też wykorzystywane przez pracowników GDDKiA uczestniczących w wydarzeniach z zakresu BRD.

Czego Jaś się nie nauczy…

Odpowiednich zachowań w ruchu drogowym należy się uczyć już od najmłodszych lat. Dzieci i młodzież są zarówno pieszymi i rowerzystami, jak i potencjalnie przyszłymi kierowcami. Dziecko-pasażer, świadome tego, jak należy zachowywać się na drodze, może być później również znakomitym edukatorem dla dorosłych kierowców, których nawyki za kierownicą nie zawsze są dobre.

Zachęcamy do korzystania z przygotowanych przez nas materiałów i ich szerokiego udostępniania. Mogą być wykorzystywane zarówno przez nauczycieli podczas prowadzonych zajęć, jak i indywidualnie przez rodziców, chcących nauczyć swoje dzieci podstawowych zasad w ruchu drogowym. Razem możemy poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Bezpieczeństwo to nasz priorytet

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego to jedno z głównych zadań GDDKiA. Dlatego też co roku prowadzimy kontrole stanu BRD na całej sieci dróg krajowych. Dzięki temu identyfikujemy zagrożenia i źródła zagrożeń dla użytkowników dróg, a następnie wdrażamy środki zaradcze. Nasze działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa nie tylko kierowców, ale także pieszych czy rowerzystów. W latach 2019-2020 wykonaliśmy ogólnopolski audyt przejść dla pieszych na drogach krajowych, którego efektem były wnioski i rekomendacje, co i jak poprawić oraz jakich błędów nie popełniać, aby na przejściach było bezpieczniej. Rekomendacje z audytu są już przez nas sukcesywnie wdrażane.

Realizujemy też rządowy Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024, który został przyjęty przez Radę Ministrów 23 lutego 2021 r. Jest on pierwszym samodzielnym programem wieloletnim z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę. Jego głównym celem jest poprawa BRD na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony pieszych. Łączna wartość inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach Programu, to 2,5 mld zł.

W październiku 2021 r. z inicjatywy GDDKiA powołane zostało Forum organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do udziału w jego pracach zaprosiliśmy m.in. zarządców dróg wszystkich kategorii. Forum ukierunkowane jest nie tylko na dyskusję i wymianę doświadczeń, ale też na wypracowanie konkretnych propozycji nowelizacji obowiązujących przepisów prawa. O posiedzeniu Forum pisaliśmy na naszej stronie internetowej.

Zapraszamy do współpracy

W ramach promowania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, regularnie organizujemy spotkania edukacyjne dla najmłodszych. Przedszkola i szkoły zainteresowane przeprowadzeniem zajęć - stacjonarnie lub online - zapraszamy do kontaktu!

{"register":{"columns":[]}}