W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III edycja konkursu „Innowacje w drogownictwie”. Poznaliśmy zwycięzców!

13.12.2023

Rozstrzygnęliśmy III edycję Konkursu „Innowacje w drogownictwie”. We wszystkich trzech kategoriach zgłoszonych zostało w sumie 29 prac. Spośród nich Kapituła Konkursu wyłoniła zwycięzców. Gratulujemy!

Grafika informująca o ogłoszeniu wyników trzeciej edycji konkursu Innowacje w drogownictwie

Konkurs „Innowacje w drogownictwie”

Chcąc wykorzystać potencjał polskich uczelni technicznych, 15 maja Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił III edycję Konkursu pod nazwą Innowacje w drogownictwie. Konkurs adresowany był do studentów bądź absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia, stacjonarnych lub niestacjonarnych, których prace dyplomowe zostały obronione w okresie od 14 września 2022 r. do 15 września 2023 r. Celem Konkursu było wyłonienie najlepszych prac dyplomowych, których wyniki mogą być zastosowane w drogownictwie. To również promowanie idei przedsiębiorczości i innowacyjności wśród społeczności akademickiej.   

Konkurs obejmował prace dyplomowe, które zostały obronione we wskazanym wyżej terminie, w następujących kategoriach:  

  • materiały i technologie drogowe,  
  • inżynieria ruchu drogowego, 
  • drogowe obiekty inżynierskie. 

Zwycięzcy Konkursu „Innowacje w drogownictwie”. Gratulujemy!

Kapituła Konkursowa oceniała prace dyplomowe uczestników zakwalifikowanych do II etapu. Na ostateczny wynik Konkursu, w każdej z trzech kategorii, składała się suma punktów uzyskanych na poszczególnych jego etapach. 

Pod przewodnictwem dr hab. inż. Janusza Rymszy, Kapituła – składająca się z członków Rady Naukowej, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz ekspertów z GDDKiA – wyłoniła laureatów na najlepszą pracę dyplomową w obszarze drogownictwa. Poniżej prezentujemy laureatów w poszczególnych kategoriach.  

Materiały i technologie drogowe 

 
I miejsce 

Mikołaj Jonik, praca pt. „Analiza właściwości fizykomechanicznych mieszanek recyklingu głębokiego stabilizowanych spoiwami hydraulicznymi z dodatkami nowej generacji” (Politechnika Gdańska) Promotor: dr Marcin Stienss, Katedra Inżynierii Transportowej na Politechnice Gdańskiej 

II miejsce 

Barbara Chlipalska, praca pt. „Wpływ pożaru wywołanego zapłonem benzyny na nawierzchni drogowej na wybrane właściwości warstwy ścieralnej” (Politechnika Śląska)  

Promotor: dr inż. Wojciech Sorociak, Katedra Geotechniki i Dróg, Wydział Budownictwa na Politechnice Śląskiej 

III miejsce 

Jakub Stajewski, praca pt. „Ocena możliwości zastosowania czujników światłowodowych do systemu ciągłego monitoringu nośności nawierzchni na podstawie rzeczywistego pomiaru odkształceń w pakiecie mineralno-asfaltowym” (Politechnika Śląska) 

Promotor: dr inż. Marcin Grygierek, Katedra Geotechniki i Dróg, Wydział Budownictwa na Politechnice Śląskiej 

Inżynieria ruchu drogowego  

 
I miejsce 

Maciej Wójcik, praca pt. „Analiza wpływu budowy dróg szybkiego ruchu na rozwój lokalnej komunikacji autobusowej” (Politechnika Warszawska)  

Promotor: mgr inż. Mirosław Czerliński, Zakład Sterowania Ruchem i Infrastruktury Transportowej, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej 

II miejsce 

Urszula Głódź, praca pt. „Analiza porównawcza przepustowości i warunków ruchu istniejącego skrzyżowania z wyspą centralną oraz projektowanego w jego miejsce innowacyjnego skrzyżowania z przemieszczonym skrętem w lewo” (Politechnika Białostocka)  

Promotor: dr inż. Marek Motylewicz, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, Katedra Geotechniki, Dróg i Geodezji na Politechnice Białostockiej 

III miejsce 

Mikołaj Janiszewski, praca pt. „Projekt Funkcji Oporu Odcinka Ruchu Drogowego z Uwzględnieniem Danych z Sondowania Pojazdów” (Politechnika Gdańska) 

Promotor: dr inż. Krystian Birr, Katedra Inżynierii Transportowej na Politechniki Gdańskiej 

Drogowe obiekty inżynierskie 

 
I miejsce 

Jan Szymon Chmieliński, Mikołaj Mirosław Jemielniak, praca pt. „Analiza stateczności portalu tunelu drogowego w warunkach fliszu karpackiego” (Akademia Górniczo-Hutnicza) 

Promotor: dr inż. Agnieszka Stopkowicz, Katedra Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie  

II miejsce 

Artur Krygier, praca pt. „Projekt mostu budowanego metodą nasuwania zgodnie z technologią BIM” (Politechnika Warszawska) 

Promotor: dr hab. inż. Wojciech Trochymiak, Instytut Dróg i Mostów, Wydział Inżynierii Lądowej na Politechnice Warszawskiej 

III miejsce 

Natalia Marcinkiewicz, praca pt. „Programowanie graficzne w analizie i doborze zamiennych rozwiązań konstrukcyjnych wiaduktu WA-427 w ciągu autostrady A1” (Politechnika Śląska) 

Promotor: dr inż. Marcin Jasiński, Katedra Mechaniki i Mostów na Politechnice Śląskiej, Wydział Budownictwa 

Nagrody

Nagrody w Konkursie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad zostały przyznane w każdej z trzech kategorii tematycznych w wysokości:  

  • I miejsce – 5 000 zł  
  • II miejsce – 3 000 zł  
  • III miejsce – 2 000 zł  

Jeszcze raz gratulujemy laureatom III edycji Konkursu „Innowacje w drogownictwie” i ich promotorom. Dziękujemy członkom Kapituły i wszystkim uczestnikom. Rywalizacja była wyrównana, a to świetna wiadomość dla przyszłości polskiego drogownictwa.  

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Konkursu. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie internetowej. 

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}