W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych

17.11.2023

W trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zainicjowany został przez angielską organizację Road Peace w 1993 r. Początkowo jako Europejski Dzień Pamięci, a od października 2005 r., po zaproszeniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ państw członkowskich i społeczności międzynarodowej, jako wydarzenie ogólnoświatowe. W Polsce główne obchody Dnia Pamięci odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”.

S3 Nowa Sól - Gaworzyce

Ostrożność i zdrowy rozsądek

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy. 

Opady deszczu i śniegu, wilgotna nawierzchnia i niższa temperatura – w takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek i dostosować prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ta ostatnia rada szczególnie przyda się w najbliższy weekend, gdyż w wielu miejscach kraju prognozowane są opady śniegu. 

Zgodnie z prawem i zasadami bezpiecznej jazdy

Podkreślaliśmy to już wielokrotnie. Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze.  

O najważniejszych zasadach dotyczących m.in. bezpiecznego poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych, odczytywania informacji ze znaków o zmiennej treści czy sprawnego włączania się do ruchu już przypominaliśmy na naszej stronie wielokrotnie

Warto też wspomnieć, że jazda na suwak oraz korytarz życia w grudniu 2019 r. stały się obowiązkiem, a od 1 czerwca 2021 r. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Dzięki niej nastąpiło m.in. uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, która powinna być równa połowie prędkości.

Bezpieczna infrastruktura drogowa to nasz priorytet

Rządowe inwestycje realizowane przez GDDKiA – zarówno budowa nowych dróg oraz bieżące utrzymanie obecnej sieci – przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników. Nowoczesne trasy szybkiego ruchu, obwodnice miast oraz stały monitoring i korekty infrastruktury w miejscach, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych – to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo kierowców. We wrześniu informowaliśmy o realizacji Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024.  

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, należy zachować szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi, nieznaczne przekroczenie prędkości, krótka rozmowa przez telefon na przejściu dla pieszych, a konsekwencje zostają na całe życie. Czasami oznaczają śmierć i kalectwo. Brawura, pośpiech czy brak koncentracji – nie ma wytłumaczenia! 

Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!

Planujesz podróż po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz spodziewać się na trasie. Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji możesz znaleźć pod adresem – drogi.gddkia.gov.pl. Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest – czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111.   

{"register":{"columns":[]}}