W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zimowy weekend w Polsce. Wszystkie drogi krajowe były przejezdne

04.12.2023

Za nami weekend z dużymi opadami śniegu i wymagającymi warunkami dla kierowców. W związku z trudnymi okolicznościami pogodowymi, ostatnie dni były bardzo intensywne pod względem działań związanych z zimowym utrzymaniem dróg krajowych. W miniony weekend w całej Polsce sprzęt dostępny do zimowego utrzymania dróg wyjeżdżał do pracy niemal 11,5 tys. razy. Do zwalczania śliskości na jezdniach wykorzystano blisko 50 tys. ton soli. Dzięki podjętym działaniom wszystkie drogi krajowe były przejezdne.

S3 w zimowej szacie

Pomimo kalendarzowej jesieni pogoda zrobiła się prawdziwie zimowa, czego potwierdzeniem był ostatni weekend, zwłaszcza w południowej części Polski. Od piątkowego wieczoru aż do porannych godzin w poniedziałek w wielu miejscach naszego kraju utrzymywały się opady śniegu i śniegu z deszczem. O przejezdność dróg w tych trudnych warunkach dbali jednak pracownicy służby drogowej. Przez 24 godziny na dobę, przy wykorzystaniu, m.in. pługów, pługosolarek czy pługów wirnikowych, walczyli ze skutkami ataku zimy.

Najtrudniejsze warunki w południowych województwach

Dokładnie 11 382 razy pojazdy do zimowego utrzymania zostały użyte w celu zapewnienia jak najlepszych warunków na drogach krajowych. Najwięcej z nich wyjechało do akcji w południowych województwach: woj. małopolskie (1508 szt.), woj. śląskie (1198), woj. podkarpackie (1152), woj. lubelskie (1042), woj. łódzkie (1003) i woj. dolnośląskie (952). 

W ramach podjętych działań wykorzystano również 49 390 tys. ton soli drogowej, najwięcej tam, gdzie prowadzone były najintensywniejsze działania z zakresu zimowego utrzymania: woj. śląskie (6870 ton), woj. podkarpackie (6365), woj. dolnośląskie (5310), woj. małopolskie (4901) i woj. lubelskie (4043). 
 

Efekt działań służb – widoczny po ustaniu opadów

Warto pamiętać, że służby drogowe mogą tylko łagodzić skutki wyjątkowo trudnych warunków pogodowych, związanych z obfitymi opadami śniegu lub marznącego deszczu, ale nie są w stanie całkowicie im zapobiec.

Gdy trwają intensywne opady śniegu, nie ma możliwości, aby jezdnia była czarna. Kilka minut po przejeździe pługu ponownie pokrywa się ona śniegiem. Na prawym pasie (na jezdniach z większą liczbą pasów ruchu) nawierzchnia dłużej pozostaje czarna niż na lewym. Jest to efektem przeważnie większej liczby samochodów przejeżdżającym po prawym pasie, które przenoszą znajdującą się na drodze sól, co przyspiesza jej działanie.
 

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych

W GDDKiA działają Punkty Informacji Drogowej, które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je ich użytkownikom oraz mediom. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej drogi.gddkia.gov.pl. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. 

GDDKiA korzysta z dostępnych prognoz pogody, dzięki którym może podejmować również działania prewencyjne, takie jak posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu.   
 

Kierowco - chcesz przejechać - przepuść

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Odśnieżanie można prowadzić jednym pługiem lub zespołem pługów. Prędkość pojazdów uzależniona jest od stanu drogi oraz panujących warunków atmosferycznych. Zwykle poruszają się z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę - bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak Policja czy służba zdrowia niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.

Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze czy zajeżdżanie drogi, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg.
 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}