W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejna aktualizacja EIRA już jest dostępna

12.08.2022

Europejska Referencyjna Architektura Interoperacyjności (ang. The European Interoperability Reference Architecture, EIRA) doczekała się piątego wydania. Podczas prac grono ekspertów zebrało i przeanalizowało uwagi zgłoszone przez interesariuszy - zarówno z Komisji Europejskiej, jak i z podmiotów zewnętrznych. Właśnie dzięki temu eksperci - w szczególności architekci, kierownicy projektów i decydenci polityczni odpowiedzialni za sferę informatyzacji - otrzymują kolejną wersję architektury referencyjnej wspierające ich w codziennej pracy.

aktualnosc-EIRA

Czy jest EIRA?

Europejska Referencyjna Architektura Interoperacyjności to metamodel opisujący kluczowe architektoniczne bloki budowlane (ang. architectural building blocks, ABB). Bloki te wykorzystywane do projektowania rozwiązań cyfrowych (np. elektronicznych usług publicznych) w sposób interoperacyjny. Celem EIRA jest wspieranie podmiotów administracji publicznej państw członkowskich UE w ich pracach na rzecz świadczenia interoperacyjnych europejskich usług publicznych dla przedsiębiorstw i obywateli. Ujednolica ona także terminologię wykorzystywaną przy projektowaniu rozwiązań. Jest to konieczne w związku z występowaniem dużej silosowości rozwiązań, której wady uwidaczniają się właśnie w momencie prowadzonych prac nad interoperacyjnością. 

EIRA posługuje się językiem modelowania ArchiMate. Pierwsza wersja EIRA powstała jeszcze w ramach programu ISA2, jednak przyjęła się na tyle głęboko, że aktualizowana jest także po zakończeniu i podsumowaniu wspomnianego programu.

Aktualizacja – EIRA wersja 5.0

Wersja piąta dokumentacji EIRA zawiera w sobie aktualizację przyjętych definicji interoperacyjności, architektonicznych bloków budowlanych, jak również nowy katalog przykładów zastosowania i przegląd warstw interoperacyjności. Eksperci opracowywali nowe wydanie EIRA przy wykorzystaniu metodyk zwinnego (agile) zarządzania projektami.

Po więcej szczegółów i pełną dokumentację odsyłamy na portal Joinup:

{"register":{"columns":[]}}