W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Sztuczna inteligencja na rzecz sektora publicznego”

07.06.2022

Zespół ds. interoperacyjności działający w ramach DG DIGIT wraz z Wspólnym Centrum Badawczym Komisji Europejskiej (ang. JRC - Commission’s Joint Research Centre) zapraszają na interdyscyplinarną konferencję pt. “Sztuczna inteligencja: co ma do zaoferowania sektorowi publicznemu?”. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części: warsztatową oraz konferencyjną. Warsztaty odbędą się w dniach 7-9 czerwca 2022 r, a konferencja w środę 22 czerwca 2022 r. w formule hybrydowej. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Konferencja „Sztuczna inteligencja na rzecz sektora publicznego”

Część warsztatowa

Oficjalne otwarcie konferencji poprzedzi seria warsztatów. Organizatorzy wskazali aż cztery obszary, w których wybrane grupy ekspertów pracować będą nad poniżej określonymi zagadnieniami sztucznej inteligencji (AI, artificial intelligence).

 

Sztuczna inteligencja w obszarze regulacyjnym - 7 czerwca (14:30-17:00)
https://ai-watch.ec.europa.eu/ai-whats-it-public-sector/webinar-1-regulatory-perspective_en

Przedstawiciele organów regulacyjnych na różnych szczeblach administracji i środowisko akademickie podzielą się swoimi doświadczeniami, wskażą potrzeby i wyzwania, w których potencjał mechanizmów sztucznej inteligencji może być wykorzystany. Podczas warsztatów zebrane zostaną główne tezy w formie stwierdzeń i pytań, które posłużą jako punkt wyjścia do dyskusji na trzech kolejnych sesjach.

Regulatorom, praktykom i naukowcom zostaną postawione pytania dotyczące przyszłości regulacji sztucznej inteligencji, zwłaszcza w kontekście Unii Europejskiej  i potrzeb społeczeństwa obywatelskiego.

 

Wiarygodność aplikacji wykorzystujących mechanizmy sztucznej inteligencji w administracji publicznej - 8 czerwca (10:00-12.30)
https://ai-watch.ec.europa.eu/ai-whats-it-public-sector/webinar-2-trustworthiness-ai-applications-public-sector_en

Zaufanie publiczne jest kluczowym elementem w ramach wdrażania nowych rozwiązań technicznych. Ma to szczególne znaczenie w relacjach obywateli z administracją publiczną. Podczas warsztatów odbędzie się dyskusja na temat zaufania do rozwiązań AI sektora publicznego. Przeanalizowane zostaną sposoby zwiększania świadomości obywateli na temat nowej technologii, aby zredukować ich obawy. W trakcie debaty uwzględnione będą potencjalne zagrożenia, jakie niesie ze sobą wykorzystanie AI w sektorze publicznym dla praw podstawowych obywateli, których dane będą przetwarzane.

Prelegenci wskażą najlepsze praktyki i podzielą się wnioskami wyciągniętymi z istniejących wdrożeń rozwiązań korzystających ze sztucznej inteligencji, mających na celu podnoszenie zaufania obywateli do stosowania tego rodzaju rozwiązań w sektorze publicznym.

 

Sztuczna inteligencja w praktyce oraz strategie jej wdrażania - 8 czerwca (14:30-17:00)
https://ai-watch.ec.europa.eu/ai-whats-it-public-sector/webinar-3-ai-practice-and-implementation-strategies_en

Warsztaty będą stanowić kontynuuję poprzedniej sesji poświęconej zwiększania zaufania do AI w sektorze publicznym. Popołudniowa sesja dotyczyć będzie wdrażania AI w organizacjach sektora publicznego. Uczestnicy panelu podzielą się zidentyfikowanymi wyzwaniami związanymi z wdrażaniem rozwiązań opartych o wykorzystanie sztucznej inteligencji w sektorze publicznym i sposobami rozwiązywania problemów w tym obszarze.

 

Oswojenie sztucznej inteligencji w oczach obywateli – pierwszy krok do tworzenia inteligentnych społeczności - 9 czerwca (14:30-17:00)
https://ai-watch.ec.europa.eu/ai-whats-it-public-sector/webinar-4-bringing-ai-closer-citizens-smart-communities_en

Inteligentne społeczności (smart communities) - publiczne i prywatne modele działań oraz inicjatywy mające na celu wykorzystanie nowych technologii do ukierunkowania i zwiększenia pozytywnego wpływu na gospodarkę, instytucję, zrównoważony rozwój, a przede wszystkim na jakość życia obywateli. Koncepcja inteligentnej społeczności ma zasadnicze znaczenie dla zwiększenia poczucia przynależności członka do tej społeczności.

Władze samorządowe coraz chętniej wdrażają innowacyjne projekty mające na celu podnoszenie jakości życie społeczności lokalnych. Rozwój europejskich inteligentnych miast i społeczności przyszłości wymaga nie tylko innowacyjnego wykorzystania powstających technologii - takich, jak sztuczna inteligencja - ale także nowych, skutecznych i integracyjnych form zarządzania i współpracy między zainteresowanymi stronami i ponad granicami administracyjnymi. 

Sesja będzie poświęcona podnoszeniu świadomości na temat możliwych zastosowań sztucznej inteligencji do zaspokajania konkretnych potrzeb społeczności. Ponadto poruszone zostaną tematy praktycznych zastosowań AI mających na celu wsparcie dzielenia się wiedzą i rozwoju współpracy. Prelegenci określą katalog dobrych praktyk oswajania obywateli ze sztuczną inteligencją, a także  rozwiązań promujących europejskie wartości, etykę i zaufanie do lokalnych rozwiązań opartych na mechanizmach sztucznej inteligencji.

Konferencja

Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu naukowców, obywateli, przedstawicieli władz i administracji publicznej, a także sektora prywatnego. Przedstawiciele różnych środowisk będą dyskutować nad sposobem wykorzystania sztucznej inteligencji do usprawnienia cyfrowej transformacji unijnych administracji publicznych.

22 czerwca w godzinach popołudniowych (14:30-17:30) odbędzie się w Brukseli posiedzenie Okrągłego Stołu dot. Polityki AI (Policy Round Table), na którym obecna będzie zarówno Mariya Gabriel - Europejska Komisarz ds. Innowacji, Badań naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, jak i Johannes Hahn - Europejski Komisarz ds. Budżetu i Programowania Finansowego. 

Podczas posiedzenia najwyżsi urzędnicy szczebla unijnego, przedstawiciele państw członkowskich oraz środowiska naukowego przedstawią podsumowanie przeprowadzonych na początku czerwca warsztatów. Wydarzenie zostało podzielone na dwa, następujące po sobie panele.
Wyodrębnienie paneli ma na celu zajęcie się dwoma głównymi zagadnieniami skupionymi wokół wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze publicznym, którymi są: 

  • potencjał sztucznej inteligencji dla wzrostu gospodarczego, a także wiodąca rola sektora publicznego jako inicjatora nowego modelu wykorzystania danych,
  • wykorzystanie sztucznej inteligencji w usługach publicznych - z uwzględnieniem jej specyficznych cech i związanych z tym ryzyk.
     

Sztuczna inteligencja a interoperacyjność

„Paliwem” niezbędnym do rozwoju sztucznej inteligencji są dane, w szczególności zbiory danych o dużej objętości (wolumenie). Aby takie zbiory danych nadawały się do jak najszerszego zastosowania konieczne jest zadbanie o ich interoperacyjność.

Korelacja między rozwojem sztucznej inteligencji a interoperacyjnością wskazana została już w Uchwale Nr 28 Rady Ministrów w sprawie Programu otwierania danych na lata 2021-2027:

„Interoperacyjność stanowi kluczowy czynnik umożliwiający transformację cyfrową i wpływający na nią. Pozwala podmiotom na elektroniczną wymianę - między sobą oraz z obywatelami i przedsiębiorstwami - istotnych informacji w sposób zrozumiały dla wszystkich stron. Przy stale rosnącej liczbie danych (często nazywanej „dużymi zbiorami danych” / „big data”), w tym danych otwartych, interoperacyjność staje się kluczowym zagadnieniem, zwłaszcza w kontekście wdrażania sztucznej inteligencji (AI). Standaryzacja na różnych poziomach (takich jak schematy metadanych, formaty reprezentacji danych i warunki licencjonowania otwartych danych) jest niezbędna, aby umożliwić szeroką integrację danych, wymianę danych i interoperacyjność z ogólnym celem wspierania innowacji opartych na danych.”

Jak zostało to ujęte w treści Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/694 z dnia 29 kwietnia 2021 r. ustanawiającym program „Cyfrowa Europa” oraz uchylającym decyzję (UE) 2015/2240:

„Utworzenie wspólnych europejskich przestrzeni danych, które służyć będą udostępnieniu danych z całej Europy, w tym informacji pochodzących z ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, i staną się źródłem danych wejściowych dla rozwiązań z zakresu AI. Przestrzenie te powinny być otwarte dla sektora publicznego i prywatnego. Aby zwiększyć wykorzystanie danych, należy zapewnić interoperacyjność danych w ramach danej przestrzeni, w szczególności poprzez wykorzystanie formatów danych, które to formaty byłyby otwarte, nadające się do odczytu maszynowego, ustandaryzowane i udokumentowane, zarówno w interakcji między sektorem publicznym i sektorem prywatnym, jak i interakcji w obrębie sektorów i pomiędzy sektorami (interoperacyjność semantyczna).”.

Agenda wydarzenia dostępna jest na stronie https://ai-watch.ec.europa.eu/ai-whats-it-public-sector_en.

Dostęp do streamingu na żywo możliwy jest po uprzednim zarejestrowaniu się poprzez formularz dostępny na stronie https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/7b60418a-7c95-dd66-77a3-dd3134e39bab

{"register":{"columns":[]}}