W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowsze raporty na temat stanu cyfrowej administracji publicznej w Europie

05.01.2022

Komisja Europejska wraz z Obserwatorium Krajowych Ram Interoperacyjności opublikowały raporty dotyczące stanu cyfrowej administracji publicznej. Przedstawiają one w ustrukturyzowanej formie postęp transformacji cyfrowej osiągnięty w 2021 roku przez kraje członkowskie i kraje stowarzyszone. Wkład merytoryczny do raportów dostarczyły państwa członkowskie, co zapewniło wysoką jakość danych. Od obecnego roku przygotowanie raportów jest prowadzone w ramach programu „Interoperacyjna Europa” (ang. Interoperable Europe).

Najnowsze raporty NIFO

Coroczna akcja zbierania danych

Obserwatorium Krajowych Ram Interoperacyjności (ang. National Interoperability Framework Observatory; NIFO) publikuje corocznie raporty poziomu cyfryzacji administracji publicznej w krajach członkowskich oraz w krajach stowarzyszonych takich, jak Ukraina, Turcja czy Szwajcaria. Dane publikowane są na platformie Joinup.

Raporty za rok 2021 są dostępne pod adresem: https://joinup.ec.europa.eu/collection/nifo-national-interoperability-framework-observatory/digital-public-administration-factsheets-2021.
(Dane publikowane w raportach za 2021 rok zostały zebrane od marca do czerwca 2021 r. Nie odzwierciedlają zatem postępów z drugiej połowy 2021 roku.)  

Raporty stanowią zbiorcze źródło informacji na temat transformacji cyfrowej jednostek administracji publicznej w krajach poddanych badaniu. Coroczna ich aktualizacja pozwala na szczegółowy przegląd inicjatyw podjętych przez kraje członkowskie oraz kraje stowarzyszone w celu zwiększenia liczby, a także podniesienia jakości usług cyfrowych świadczonych przez podmioty publiczne.

Struktura raportu

Na raporty składają się następujące sekcje: 

  • Profil badanego kraju z uwzględnieniem danych demograficznych - na podstawie danych z Eurostatu.
  • Ogólna charakterystyka stanu cyfrowej administracji publicznej.
  • Działania polityczne na rzecz cyfrowej administracji publicznej.
  • Ramy prawne działania cyfrowej administracji publicznej.
  • Zarządzanie rozwojem cyfrowej administracji publicznej.
  • Opis infrastruktury cyfrowej administracji publicznej.
  • Transgraniczne usługi świadczone przez cyfrową administrację publiczną.

Raporty powstają z wykorzystaniem danych ogólnodostępnych, jak i pozyskanych z krajowych administracji publicznych. Arkusz informacyjny, prezentujący stan cyfrowej administracji publicznej w Polsce, powstał na podstawie wkładu dostarczonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Dodatkiem do raportów są infografiki, sporządzane przy wykorzystaniu narzędzi analitycznych - European Interoperability Framework Monitoring Mechanism oraz narzędzi Eurostatu.

Nowe raporty wydawane są ramach programu „Interoperacyjna Europa”

Przygotowanie raportów dotyczących stanu cyfrowej administracji publicznej jest jednym z działań programu Interoperacyjna Europa (ang. Interoperable Europe), będącego następcą programów ISA i ISA2. Tak, jak dotychczas, za realizację zadań związanych ze zbieraniem danych oraz ich publikacją, odpowiada Obserwatorium Krajowych Ram Interoperacyjności.

Coroczny przegląd stanu cyfrowej administracji publicznej jest tylko jednym z działań mających na celu promocję interoperacyjności w państwach członkowskich. Do jej pełnego wdrożenia konieczne są skoordynowane działania i współpraca na poziomie poszczególnych podmiotów. Więcej o korzyściach jakie niesie ze sobą interoperacyjność przeczytać można w artykule: Korzyści z interoperacyjności i podejścia architektonicznego w podmiotach publicznych.

Kolejne kroki

NIFO planuje również udostępnienie specjalnej noty informacyjnej dla UE. Ma ona koncentrować się na wszystkich kwestiach związanych z cyfrową administracją publiczną i interoperacyjnością na szczeblu Unii Europejskiej. Zostanie także opublikowane sprawozdanie na temat aktualnej sytuacji w zakresie cyfrowej administracji publicznej i interoperacyjności. 

{"register":{"columns":[]}}