W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pracownia Systemów i Technik Satelitarnych

W roku 2012 Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Od tego momentu zaobserwować można wyraźny wzrost tempa rozwoju szeroko rozumianego sektora kosmicznego w naszym kraju. Wynika on między innymi z uzyskania dostępu do finansowania projektów z budżetu Agencji - m.in. w ramach tzw. programów opcjonalnych ESA (np. ARTES). W tej sytuacji istotne i zasadne jest, aby w ramach IŁ funkcjonowała komórka dedykowana do działań w tym segmencie.

W Pracowni Systemów i Technik Satelitarnych realizowane są prace badawcze i rozwojowe obejmujące w szczególności następujące obszary:

  • Wieloaspektowe badania i analizy związane z systemami nawigacji satelitarnej (GPS, GALILEO, EGNOS i inne) oraz systemami łączności satelitarnej (Inmarsat, Globalstar, Iridium i inne),
  • Pomiary dostępności i jakości sygnałów satelitarnych (m.in. badania sygnałów systemu Galileo),
  • Analiza możliwości wykorzystania łączy satelitarnych dla potrzeb radiokomunikacji morskiej (SAT-AIS, VDES),
  • Projektowanie, planowanie i symulacja systemów radiowych wykorzystujących łącza satelitarne,
  • Udział w pracach nad międzynarodowymi standardami łączności satelitarnej,
  • Reprezentowanie Instytutu Łączności na forum organizacji międzynarodowych, odpowiedzialnych za rozwój systemów radiokomunikacyjnych i satelitarnych (ESA, IALA),
  • Wsparcie merytoryczne administracji państwowej w pracach związanych z rozwojem sektora kosmicznego w Polsce,
  • Wykonywanie ekspertyz, analiz oraz szeroko rozumiane doradztwo techniczne dotyczące projektowania, budowy i eksploatacji systemów łączności i nawigacji satelitarnej.

W chwili obecnej pracownicy Pracowni biorą udział m.in. w opracowaniu Narodowej Strategii Kosmicznej (w ramach grupy eksperckiej Ministerstwa Cyfryzacji), a także są zaangażowani w projekt VDE Future/Jericho VDE. Projekt ten, w którym IŁ jest jednym z konsorcjantów, jest współfinansowany ze środków ESA (program ARTES Integrated Applications Promotion Statement of Work) i jego głównym celem jest opracowanie dwóch nowych usług dla satelitarnego komponentu systemu VDES.

Kierownik Pracowni:

dr inż. Adam Lipka
tel. (+48) 58 341 80 91 w. 166
e-mail: z8@il.gda.pl

{"register":{"columns":[]}}