W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Klimat w szkołach metropolii

Projekt Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot

Klimat w szkołach metropolii Projekt MF EOG

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Klimat w szkołach metropolii.

Beneficjentem projektu jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Prowadzenie przez szkoły działań podnoszących świadomość na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany (link do list rankingowych).

Źródła finansowania

Finansowany jest w 100 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa. Więcej o Mechanizmie Finansowym EOG przeczytasz tu.

Wartość projektu

Całkowity koszt przedsięwzięcia pn. Klimat w szkołach metropolii wynosi 3 mln zł (0,7 mln euro).

Dodatkowe środki dla projektów w Programie

W wyniku ogłoszonej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska procedury zwiększeń kwota dofinansowania projektu wzrosła i wynosi ok. 3,5 mln zł. Więcej o ww. procedurze przeczytasz tu.

Zielono-niebieska infrastruktura

Projektem jest objętych czterdzieści szkół znajdujących się na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (lista szkół dostępna jest na stronie internetowej Metropolii: tu). W każdej z nich przewidziano utworzenie elementów zielono-niebieskiej infrastruktury. Są to do wyboru m.in skrzyniowy lub gruntowy ogród deszczowy, niecka infiltracyjna, kompostownik lub zielona ściana. W prace te zostanie zaangażowana społeczność szkolna.

Edukacja

Przedsięwzięcie zostanie uzupełnione o działania edukacyjne i informacyjne. Zaplanowano organizację warsztatów i zajęć z praktycznym wykorzystaniem utworzonej infrastruktury. Szkoły otrzymają interaktywne monitory. Przeprowadzony będzie też konkurs dotyczący promowania działań pro-klimatycznych „Chrońmy środowisko Metropolii”.

Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia świadomości społeczności szkolnej w zakresie zmian klimatu, a także do ograniczenia lokalnej emisji gazów cieplarnianych.

Partnerstwo

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

Okres realizacji przedsięwzięcia

Umowę o dofinansowanie zwarto 29 listopada 2021 r. Realizacja projektu będzie trwała trzy lata, do 30 kwietnia 2024 r.

Więcej o przedsięwzięciu

Strona internetowa

Zapraszamy do śledzenia postępów w realizacji projektu na stronie internetowej Klimat w szkołach.

Social media

Aktualne informacje znajdziesz też na portalu społecznościowym Facebook na profilu projektu pod nazwą Klimat w szkołach, a także w serwisie YouTube pod nazwą Klimat w Szkołach Metropolii.

Wydarzenia

Film promocyjny

Zagrajcie z nami w zielone, a raczej... w zielono-niebieską infrastrukturę! My zbudujemy ją w 40 szkołach metropolii na Pomorzu. Wy możecie to zrobić we własnej okolicy.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem promocyjnym projektu Klimat w miastach metropolii (poniżej).

Poradnik jak stworzyć ogród deszczowy

„Szacuje się, że ogród deszczowy może chłonąć nawet 40 procent wody więcej, niż klasyczny trawnik w identycznych uwarunkowaniach glebowych. Każdy może stworzyć ogród deszczowy przy swoim domu. Podpowiadamy, jak to zrobić w 5 krokach.” Zobacz opublikowany przez Gdańskie Wody film i poradnik „Ogród deszczowy w 5 krokach” (dostępne na stronie projektu).

Sprzęt multimedialny dla wszystkich szkół w projekcie

Szkoły biorące udział w projekcie Klimat w szkołach metropolii otrzymały sprzęt multimedialny, który będzie wykorzystywany między innymi na lekcjach dotyczących zmian klimatu (laptopy, projektory z ekranami lub monitory interaktywne). Podsumowanie działania na stronie projektu.

Szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli

W marcu 2023 roku przeprowadzony został cykl szkoleń pn. Klimat w Szkołach Metropolii skierowany do osób uczących przyrody, biologii i geografii w 40 partnerskich szkołach projektu. Tematem przewodnim były zagadnienia związane nauczaniem o skutkach zmian klimatu i przeciwdziałaniu im, o rozwiązaniach z zakresu błękitno – zielonej infrastruktury. Zaprezentowano również rozwiązania stosowane przez partnera projektu z Norwegii, specjalizującego się w działaniach z zakresu inwestycji i edukacji w obszarze retencji wody i ochrony bioróżnorodności. Omówiono założenia norweskiej polityki klimatycznej, poruszono wątki dot. edukacji klimatycznej w Norwegii oraz przykłady rozwiązań bazujących na przyrodzie - Ochrona klimatu w Norwegii. Materiały video dostępne są w serwisie YouTube na kanale pn. Klimat w Szkołach Metropolii oraz poniżej. Na stronie projektu znajdziesz podsumowanie cyklu. Poniżej dostępna jest także relacja filmowa pn. Szkolenia dla nauczycieli w ramach projektu "Klimat w Szkołach Metropolii".

Klimat na 5! Scenariusze zajęć lekcyjnych

W ramach ww. cyklu szkoleniowego udostępniono scenariusze zajęć lekcyjnych „Klimat na 5! Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków. Rozwiązania błękitno – zielonej infrastruktury:

  • ogród deszczowy w gruncie,
  • niecka retencyjna,
  • zielona ściana,
  • kompostownik,
  • ogród deszczowy w skrzyni”.

Scenariusze dostępne są na stronie projektu, publikujemy je również poniżej.

Warsztaty „Czarne złoto ogrodnika-zdrowa gleba-lepszy klimat” i „Gleba żyje, nie wszystko gnije”

Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie miała okazję wzięcia udziału w warsztatach ogrodniczych. Ich forma była bardzo urozmaicona, podczas zajęć teoretycznych wykorzystano m.in. ekran multimedialny przekazany placówce w ramach projektu, a w trakcie zająć praktycznych wykonano kompostowniki. Młodzież poznała właściwości zdrowej gleby i rodzaje odpadów, które można wrzucać do kompostownika. Przez kolejne miesiące obserwacje będą zapisywane w „Dzienniczku rozkładu resztek”, dzięki czemu osoby zaangażowane w ww. inicjatywę w praktyce poznają korzyści zakładania kompostowników (źródło informacji).

Webinarium Szkolny ogródek warzywny. Jak zaplanować i zrealizować?

Wydarzenie online kierowane jest do nauczycieli i nauczycielek, rodziców, wszystkich prowadzących ogrody i ogródki przydomowe oraz tych osób, które planują założenie ogródka warzywnego w swoim otoczeniu. Z tego webinaru dowiesz się m.in. jak zaplanować ogródek warzywny krok po kroku (źródło informacji).  

Konkurs „Chrońmy klimat metropolii”

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym w ramach projektu Klimat w szkołach metropolii. Adresowany jest do młodzieży w wieku od 10 do 19 lat uczącej się na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot, której bliskie są tematy związane z ochroną środowiska. Zadaniem konkursowym jest zrealizowanie inicjatywy, która:

  • zwiększy świadomość społeczną na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków,
  • podniesie wiedzę społeczeństwa na temat błękitno – zielonej infrastruktury i rozwiązań bazujących na przyrodzie, które pomagają przeciwdziałać skutkom zmian klimatu, na przykładzie: ogrodów deszczowych w skrzyni i gruncie, niecek retencyjnych, kompostowników i zielonych ścian,
  • propaguje postawy i zachowania proekologiczne w domu, szkole oraz swoim najbliższym otoczeniu, w szczególności w zakresie potrzeby zagospodarowania i retencjonowania wód opadowych, przeciwdziałania powodziom i podtopieniom, przeciwdziałania powstawaniu suszy i miejskich wysp ciepła, potrzeby ochrony bioróżnorodności oraz ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Szczegóły konkursu oraz regulamin dostępne są na stronie projektu Klimat w szkołach metropolii - link.

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

 

Materiały

Projekt Klimat w szkołach metropolii Poradnik ogrod deszczowy w 5 krokach
Projekt​_Klimat​_w​_szkołach​_metropolii​_Poradnik​_ogrod​_deszczowy​_w​_5​_krokach.pdf 9.92MB
Lista szkol w projekcie Klimat w szkolach metropolii. MF EOG
Lista-szkol-Klimat-w-szkolach-metropolii​_MF​_EOG.pdf 1.61MB
Scenariusze zajęć wz. Łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do ich skutków MF EOG
Scenariusze​_zajęć​_wz​_Łagodzenia​_zmian​_klimatu​_i​_adaptacji​_do​_ich​_skutków​_MF​_EOG.pdf 1.96MB

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}