W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obowiązek usuwania śniegu, sopli i nawisów śnieżnych z dachu

05.12.2023

Zwisające sople i nawisy śnieżne z dachu budynku wielorodzinnego stwarzające zagrożenie dla przechodniów.

W związku z nawisami śnieżnymi i soplami przypomnimy właścicielom, zarządcom i administratorom budynków o obowiązku usuwania śniegu, sopli i nawisów śniegowych zalegających na dachach i elewacjach budynków zwłaszcza w czasie roztopów i wahań temperatury.
Nawisy śnieżne i sople mogą stanowić zagrożenie dla ludzi ze względu na ryzyko ich upadku. Nawisy śnieżne to zwisające masy śniegu z dachów lub innych powierzchni, które mogą spaść z wysokości i potencjalnie zranić przechodniów lub uszkodzić mienie. Sople natomiast to lody zwisające z krawędzi budynków lub innych powierzchni, które mogą się oderwać i spaść, stwarzając zagrożenie dla przechodniów.
Aby zapobiec wypadkom związanym z nawisami śnieżnymi i soplami, istotne jest regularne usuwanie śniegu z dachów i innych powierzchni, aby uniknąć tworzenia się niebezpiecznych nagromadzeń śniegu lub lodu. Warto również stosować odpowiednie zabezpieczenia, takie jak instalacja specjalnych systemów odśnieżania dachów lub barier ochronnych, aby zapobiec tworzeniu się niebezpiecznych nawisów i sopli.
W przypadku silnych opadów śniegu lub lodu istotne jest zachowanie ostrożności podczas poruszania się w okolicy budynków, gdzie mogą występować nawisy śnieżne lub sopel. Może być konieczne ograniczenie dostępu do niebezpiecznych obszarów i ostrzeżenie przechodniów o potencjalnym zagrożeniu. Ostatecznie, regularna kontrola i odpowiednie zarządzanie usuwaniem śniegu i lodu mogą pomóc w minimalizacji ryzyka związanego z nawisami śnieżnymi i soplami dla ludzi.

Obowiązek bezpiecznego użytkowania obiektu nakłada art. 61 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. z dnia 10 marca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 682 z późniejszymi zmianami) jak również art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tj. z dnia 5 września 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 2057)) zobowiązujący właścicieli budynków, obiektów budowlanych lub terenów do zapewnienia osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwa i możliwość ewakuacji.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}