W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Groźny wypadek w miejscowości Bielsk.

30.01.2023

Groźny wypadek w miejscowości Bielsk.

30 stycznia 2023 roku, o godzinie 10:43 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Bielsk ul. Płocka droga krajowa nr 60.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z OSP Bielsk Kierujący Działaniem Ratowniczym (KDR) I z Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) stwierdził, że samochód ciężarowy z naczepą leży na prawym boku poza jezdnią w rowie. Kierowca był poza pojazdem i nie wymagał udzielenia pomocy medycznej. Na naczepie samochodu ciężarowego przewożona była trzoda chlewna w ilości 160 sztuk. Ze zbiornika paliwa i AdBlue były widoczne wycieki. Pierwsze działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu i stożków ostrzegawczych oraz wykonaniu obwałowań żeby ograniczyć rozpływanie się cieczy w rowie. Po przybyciu kolejnych zastępów z Państwowej Straży Pożarnej KDR II podtrzymał wcześniejsze decyzje a następnie odłączono zasilanie elektryczne w pojeździe i rozpoczęto sprawianie pompy oraz zbiorników zastępczych w celu przepompowania oleju napędowego i AdBlue z uszkodzonych zbiorników. W naczepie otworzono klapy napowietrzające. Po przybyciu kolejnych zastępów KDR III podtrzymał wcześniejsze decyzje, w uzgodnieniu z lekarzem z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii ustalono, że ewakuacja zwierząt z uszkodzonej naczepy rozpocznie się po przybyciu pojazdu zastępczego. Przez cały czas akcji ruch drogą krajową nr 60 odbywał się wahadłowo jednym pasem. Ciecze z rowu i podstawionych kuwet w ilości około 500 litrów przepompowano do zbiorników zastępczych z użyciem ręcznej pompy membranowej. Po przybyciu pojazdu zastępczego z naczepą pod nadzorem lekarza weterynarii rozpoczęto ewakuację żywych zwierząt (około 105 sztuk). Przy użyciu drabin nasadkowych wygrodzono i zabezpieczono miejsce przemieszczania się zwierząt podczas przeładunku. Po około 3,5 godzinach dojechali pracownicy przewoźnika (5 osób), którzy dalej pomogli w przeładunku zwierząt. Ciągnik siodłowy i naczepę na koła postawiła firma zewnętrzna. Padłe zwierzęta (około 55 sztuk) zostały zabrane przez specjalistyczną firmę zajmującą się utylizacją. Odpompowane paliwo przekazano przybyłym na miejsce pracownikom firmy transportowej. W działaniach brało udział 7 zastępów straży pożarnej 28 ratowników a także Pogotowie ratunkowe Policja, przedstawiciele GDDKiA, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Działania trwały ponad osiem godzin.

Opracował: mł. bryg. Albert Lejman KM PSP w Płocku.

Zdjęcia: bryg. Adam Strzeszewski KM PSP w Płocku.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}