W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Od komina do komina…

28 listopada br. w godzinach południowych, w Wykrotach pow. bolesławiecki doszło do zapalenia sadzy w przewodzie kominowym budynku wielorodzinnego. Do akcji ratowniczo gaśniczej zadysponowano 21 strażaków PSP i OSP oraz 5 samochodów pożarniczych. Z budynku trzeba było ewakuować mieszkańców, w tym dzieci

Pożar sadzy w kominie

Strażacy, po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia sprawdzili czujnikami wielogazowymi, czy nie uwolnił się tlenek węgla oraz wygasili palenisko pieca C.O. Następnie przy użyciu drabiny mechanicznej dostali się na dach, gdzie używając sprzętu kominiarskiego ugasili pożar. Kamerą termowizyjną sprawdzili też temperaturę przewodu kominowego.

 Wreszcie po usunięciu zagrożenia, strażacy odjechali, a dzieciaki i ich rodzice mogli wrócić do swoich domów. Pozostało jednak pytanie. Czy nie należało wcześniej, czyli u progu sezonu grzewczego pomyśleć o przeczyszczeniu przewodów kominowych i w ten sposób oddalić zagrożenie? Zwłaszcza, że konsekwencje takiego zaniedbania mogą oznaczać dodatkowe problemy.