W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Styczniowe działania ratownicze na terenie powiatu bolesławieckiego

Udział grupy SGRT Bolesławiec przy zdarzeniu na autostradzie A4

                  W styczniu br., na terenie powiatu bolesławieckiego, jednostki ochrony przeciwpożarowej brały udział w gaszeniu 31 pożarów oraz likwidowały skutki 40 miejscowych zagrożeń, a czterokrotnie zastępy dysponowane były do alarmów fałszywych. W porównaniu do roku ubiegłego odnotowano spadek o 40 interwencji. Zadawalająca była również poprawa statystyki ilości osób poszkodowanych, których podczas zdarzeń odnotowano 13 tj. ponad 50% mniej niż w analogicznym okresie 2020 r. W 12 przypadkach działania kwalifikowanej pierwszej pomocy jako pierwsi prowadzili strażacy.

                Pomimo znacznego spadku ilości pożarów, niepokój może budzić ilość 16 pożarów w budynkach mieszkalnych, gdzie przyczyną mogła być nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych. Szeroko prowadzone kampanie społeczne, w zakresie informowania o obowiązku prowadzenia okresowych przeglądów technicznych i czyszczenia przewodów kominowych nie zawsze odnosiły zamierzony skutek i często pożary te związane były z zapaleniem się sadzy w kominie. Najczęściej dotyczyło to budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których właściciel obiektu sam musi dopilnować realizacji obowiązków w tym zakresie.

                Wśród 40 interwencji klasyfikowanych jako tzw. miejscowe zagrożenia, dziewięciokrotnie wyjeżdżano do wypadków komunikacyjnych, a również dziewięć interwencji związanych było z realizacją nowych obowiązków, dotyczących wspomagania innych służb w zakresie przeciwdziałania pandemii Covid-19. Bolesławieccy strażacy stale wspomagali Zakład Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, utrzymując od kwietnia zeszłego roku, w pełnej gotowości namiot pneumatyczny, wykorzystywany przez ratowników medycznych do dekontaminacji ubrań ochronnych. Ponadto w jednym przypadku udzielono pomocy personelowi medycznemu w transporcie starszej osoby, o ograniczonej zdolności poruszania się, do punktu szczepień. Zapotrzebowanie na transport ustalają koordynatorzy gminni i przekazują stosowne zapotrzebowanie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu skąd dysponowane są wyznaczone jednostki OSP lub PSP.

                Zimowa aura spowodowała również, że trzykrotnie siły jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu bolesławieckiego prowadziły działania ratownicze na drogach poza powiatem bolesławieckim, w tym dwukrotnie z udziałem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego „Bolesławiec”.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}