W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary w lesie - bilans weekendowych interwencji

07.06.2021

Na tle zielonej trawy pośród brzózek pali się poszycie.

Przez ostatni weekend (03.06-06.06) na terenie powiatu hajnowskiego odnotowano aż pięć pożarów na terenach leśnych. We wszystkich przypadkach prawdopodobną przyczyną powstania pożarów określoną przez poszczególnych kierujących działaniem ratowniczym  było podpalenie.  Trzy z nich miały miejsce na terenie gminy Dubicze Cerkiewne. Są to kolejne pożary lasu na terenie tej samej gminy. O poprzednich zdarzeniach pisaliśmy tutaj

03 czerwca o godz. 12:53 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce wpłynęło zgłoszenie o pożarze ściółki w lesie  w okolicach miejscowości Czechy Orlańskie, gm. Dubicze Cerkiewne. Do zdarzenia zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej: po jednym z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Hajnówce i z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Hajnówce Posterunek w Czeremsze, dwa zastępy z OSP Kleszczele oraz jeden z OSP Dubicze Cerkiewne. Spaleniu uległa ściółka o powierzchni 0,31 ha. Podczas prowadzonych działań na miejscu obecne były służby leśne z Nadleśnictwa Bielsk.

04 czerwca o godz. 13:10  odnotowano pożar w lesie mieszanym w ok. Miejscowości Dubicze Cerkiewne.  Do zdarzenia zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej: po jednym z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Hajnówce i z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Hajnówce Posterunek w Czeremsze, dwa z OSP Dubicze Cerkiewne oraz jeden z OSP Tofiłowce. Podczas prowadzonych działań na miejscu obecne były służby leśne z Nadleśnictwa Bielsk oraz policja.

Kolejny pożar miał miejsce 05 czerwca o godz. 12:48 w ok. Miejscowości Piaski, gm. Dubicze Cerkiewne. Spaleniu uległa ściółka o powierzchni 0,02 ha. W zdarzeniu udział brały zastępy z JRG Hajnówka, OSP Dubicze Cerkiewne oraz OSP Orzeszkowo. 

W tym samym dniu o godz. 13:06 odnotowano kolejny pożar ściółki. Zdarzenie miało miejsce w ok. miejscowości Orzeszkowo, na terenie gminy Hajnówka. Dzięki szybkiemu zauważeniu pożaru oraz błyskawicznemu przybyciu straży na miejsce, pożar nie osiągnął dużej powierzchni.  Spaleniu uległo jedynie 50 m2. 

06 czerwca o godz. 12:08 miał miejsce pożar poszycia na terenie Puszczy Białowieskiej w ok. Miejscowości Czerlonka w Nadleśnictwie Białowieża, gm. Białowieża. Pożarem objęte zostało 0,06 ha lasu. Do zdarzenia zadysponowano siedem zastępów straży pożarnej: po dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Hajnówce i OSP Białowieża oraz po jednym zastępie z OSP Mochnate, OSP Orzeszkowo i OSP Nowokornino. W trakcie prowadzonych działań na miejscu obecne były służby leśne z Nadleśnictwa Białowieża.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Bajko, KP PSP w Hajnówce
Zdjęcia: KP PSP w Hajnówce