W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczny komin – sezon grzewczy 2022-2023r

25.10.2022

Płomienie wydostające się z przewodu kominowego objętego pożarem.

Zbliża się sezon grzewczy. Użytkując piece w naszych domach pamiętajmy o  profilaktycznym usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych. Przewody kominowe które nie są regularnie czyszczone, gromadzą w sobie dużą ilość sadzy która po pewnym czasie może doprowadzić do pożaru. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelność w przewodzie kominowym. Doprowadza to do  wydzielenia bezwonnego, bezbarwnego i bardzo trującego gazu – tlenku węgla. Dlatego warto również zainstalować w naszych domach czujkę tlenku węgla, która może uratować nas przed śmiertelnym jego działaniem.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010.109.719 z zm.), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  1. od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  2. od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
  3. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.

 

Jednocześnie zgodnie z art. 62 ust.1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021.2351 ze zm.), obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

W sytuacji, gdy sadza już się zapali należy niezwłocznie powiadomić o tym straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Następnie jeżeli to możliwe wygasić ogień w piecu i zamknąć dopływ powietrza do pieca. Nigdy nie gaśmy samodzielnie paleniska i przewodu kominowego wodą, gdyż  doprowadzi to do gwałtownego wzrostu ciśnienia i rozerwania komina. ( Z jednego litra wody powstaje około 1700l pary.)

Przydatne porady :

https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2022-2023

 

opracował: mł.asp. Norbert Zaremba

zdjęcie: https://onefire.pl/pozar-sadzy-w-kominie/

{"register":{"columns":[]}}