W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania społeczna "Stop Pożarom Traw"

07.03.2024

W 2023 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała łącznie 21,206 pożarów traw i nieużytków. Największa liczba zdarzeń przypada właśnie na miesiąc marzec. W ubiegłorocznych pożarach traw poszkodowanych zostało 36 osób, natomiast śmierć poniosły 3 osoby. Strażacy wyjeżdżali do akcji średnio co 10 minut. W wyniku pożarów spłonęło 5,774 hektarów traw i nieużytków, a do akcji gaśniczych zużyto 58,629,431 litrów wody.

Zdjęcie ukazuje w połowie płonącą przyrodę i kontrastuje ze środowiskiem naturalnym czyli zieloną trawą i drzewem

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby.

Obalamy Mit

Nie wypalaj traw.

Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

Straty

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Rozkład miesięczny

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych.

Prędkość pożaru

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje rów­nież bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Pomyśl o zwięrzetach

Opracował: asp. Walczak Andrzej - Zastępca Oficera Prasowego Komendy Powiatowej PSP w Limanowej

{"register":{"columns":[]}}