W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia sztabowe działań poszukiwawczo-ratowniczych

07.10.2021

Strażacy podczas rozmowy na tle monitora z wyświetlonym terenem leśnym.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone 6 października 2021 na terenie leśnictwa Lubliniec (oddział leśny nr 938), założeniem ćwiczeń było poszukiwanie osoby zaginionej.

Na miejscu utworzono sztab akcji. Policja na podstawie symulowanych działań operacyjnych wyznaczyła teren do przeszukania, który został podzielony przez sekcję planistyczną OSP Solarnia na sektory. Do przeszukania zostały wyznaczone zespoły mieszane z przedstawicieli Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w celu przeszukania metodą Szybkiej Trójki Poszukiwawczej oraz zespoły z psami ratowniczymi. W trakcie planowania działań, bez zbędnej zwłoki realizowano przeszukanie dróg wykorzystując zespół na quadzie.

Jako centrum planistyczne wykorzystano Samochód Specjalny Lekki Kwatermistrzowski (SLKw) z OSP w Solarni. Samochód jest wyposażony w środki łączności oraz system wspomagania poszukiwań na bazie aplikacji „Szukamy i Ratujemy” oraz odbiorników GPS. System pozwala zaplanować działania z wykorzystaniem różnych podkładów mapowych oraz obserwować ruchy zespołów w terenie w czasie rzeczywistym.

Celem, który został osiągnięty podczas ćwiczeń było m.in.:

-zapoznanie ratowników z terenem i jego charakterystyką, w tym możliwości dotarcia do osób zaginionych;

-doskonalenie umiejętności ratowników w zakresie wykorzystania sprzętu będącego na wyposażeniu zastępów, doboru sprzętu oraz metod postępowania przy organizacji tego typu akcji ratowniczych;

-dobór wyposażenia przewodnika i psa do rodzaju prowadzonych działań;

-doskonalenie współpracy służb ratunkowych i porządkowych oraz praktyczne sprawdzenie możliwości i czasu dojazdu do miejsca zdarzenia.

W ćwiczeniach brały udział 3 zastępy OSP Solarnia, 1 zastęp z KP PSP w Lublińcu, Grupa Operacyjna z KW PSP w Katowicach, Grupa Operacyjna z KP PSP w Lublińcu oraz Policja.

Teren ćwiczeń wizytował zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach st. bryg. Mirosław Synowiec oraz obserwatorami byli: komendant powiatowy PSP w Lublińcu st. bryg. Janusz Bula, zastępca komendanta powiatowego Policji w Lublińcu nadkom. Mieczysław Krysiak, Wójt Gminy Pawonków Pani Joanna Wons-Kleta oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubliniec Pan Zbigniew Znojek.

Opracowanie: st. kpt. Wojciech Kwapień, KP PSP w Lublińcu

Zdjęcia: st. kpt. Wojciech Kwapień, KP PSP w Lublińcu

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}