W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar elektrowni wiatrowej – Kamienica Śląska

09.04.2021

W tle elektrownia wiatrowa. Przy wiatraku rozłożona drabina mechaniczna. Działanie gaśnicze prowadzone przez strażaków podających proszek gaśniczy do wnętrza gondoli z podestu drabiny. Na pierwszym planie dwa samochody pożarnicze.

09 kwietnia 2021 roku, o godzinie 17:56 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu otrzymał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, o pożarze elektrowni wiatrowej w miejscowości Kamienica Śląska. Przybyłe na miejsce jednostki straży pożarnej zastały wydobywający się dym z gondoli usytuowanej na wysokości 40 m od poziomu terenu. Działania ratowniczo-gaśnicze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wprowadzeniu roty wyposażonej w gaśnice proszkowe i kamerę termowizyjną do wnętrza wieży na najwyższy podest. Podano proszek gaśniczy do wnętrza gondoli przez otwór techniczny przeznaczony na przewody elektryczne. Po przyjeździe drabiny mechanicznej z KP PSP w Myszkowie i podaniu proszka gaśniczego przez właz zewnętrzny do gondoli sytuacja została opanowana.

Na polecenie Kierującego Działaniami Ratowniczymi został zadysponowany także bezzałogowy statek powietrzny (dron) wyposażony kamerę termowizyjną, który przez cały okres działań dokonywał oględzin oraz pomiaru temperatury wiatraka. Zaobserwowano sukcesywny spadek temperatury, aż do wartości zbliżonej do temperatury otoczenia.

 

W działaniach udział brały:

4 zastępy z JRG w Lublińcu;

1 zastęp z JRG w Myszkowie;

1 zastęp z CS PSP w Częstochowie (dron DJI Matrice 210);

2 zastępy z OSP w Kamienicy Śląskiej;

1 zastęp z OSP w Kamieńskich Młynach;

1 zastęp z OSP w Psarach;

1 zastęp z OSP w Woźnikach;

grupa operacyjna z KP PSP w Lublińcu;

Policja

 

Opracowanie: st. kpt. Wojciech Kwapień, KP PSP w Lublińcu

Zdjęcia: st. kpt. Wojciech Kwapień, KP PSP w Lublińcu, dron z CSPSP.

Zdjęcia (4)