W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste podniesienie flagi państwowej

02.05.2021

Na zdjęciu trzech strażaków w piaskowych mundurach i czerwonych hełmach na głowach stojących przy stalowym maszcie. Strażak stojący pośrodku patrzący na wprost masztu, trzyma na rozłożonych dłoniach złożona biało-czerwoną flagę. Po obu stronach masztu widoczni stojący bokiem dwaj strażacy patrzą na wprost siebie. W tle zdjęcia plac z zamkniętymi niebieskimi roletami bramami wjazdów do garażu.

Najpiękniejsza biało-czerwona!

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!

Policcy strażacy podczas zmiany służbowej zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, regulaminem musztry i regulaminem służby dokonali dziś uroczystego podniesienia flagi państwowej. Podczas uroczystości nastąpiło złożenie meldunków, odegranie hymnu oraz odczytanie rozkazu dziennego dowódcy JRG KP PSP w Policach.

Dzień flagi państwowej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Wybór tej daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, ma ona bowiem znaczenie historyczne. Właśnie 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co wiązało się również z zakończeniem działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych, które zmieniały się na przestrzeni wieków. Źródłem dzisiejszych barw narodowych jest herb Królestwa Polskiego i herb Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Strażacy zawsze byli ostoją patriotyzmu. W czasach, gdy Naszego Państwa nie było na mapie, w swoich lokalnych środowiskach przechowywali pamięć o Rzeczypospolitej, a w ich sercach zawsze tliła się iskra nadziei konieczna dla odzyskania Niepodległej Ojczyzny.

Poza Polską, święto flagi państwowej obchodzone jest przez naszych rodaków m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

Chwała Biało-Czerwonej!

#mojaflaga

 

Opracowanie: KP PSP w Policach

Zdjęcia: KP PSP w Policach

Zdjęcia (5)