W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Sokołów 5”

Historia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Sokołów” funkcjonującej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej sięga lat 1994-1995, kiedy to strażacy tutejszej jednostki, w reakcji na powtarzające się przypadki interwencji na akwenach wodnych, w tym rzeki Bug, podjęli inicjatywę stworzenia profesjonalnej sekcji ratownictwa wodnego.

 

Początki działalności jeszcze nieformalnej grupy opierały się na wypożyczonym sprzęcie z OSP Sokołów Podlaski, WOPR Siedlce oraz LOK Siedlce. 24 stycznia 1995 r. ówczesny Komendant Wojewódzki PSP w Siedlcach powołał Zespół Ratownictwa Wodnego działający przy Komendzie Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim. Podstawowe wyposażenie techniczne zespołu w pierwszym okresie stanowił samochód Tarpan Honker, a następnie ciężki samochód marki Mercedes wyprodukowany jeszcze w 1980 roku i pozyskany do KP PSP w 1999 roku od niemieckiej służby ratowniczej THW. Rok później zespół został włączony do Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.
 
 
Do kwietnia 2013 r. grupa „Sokołów” tworzyła trzon ponadpowiatowej Samodzielnej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Wschód”, jako jedna z trzech grup w województwie mazowieckim. Następnie grupa została włączona do Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP jako SGRW-N „Sokołów 5”. Zasięg działania grupy objął województwo mazowieckie, a także w przypadku dużych klęsk żywiołowych np. powodzie, do których uruchamiane są siły odwodowe - teren całego kraju.

Użytkowany przez cały ten okres ciężki samochód MERCEDES został zaadaptowany  do działań wodno-nurkowych własnymi siłami przez sokołowskich strażaków. W związku z tym, iż samochód ten był coraz mocniej wyeksploatowany /rok produkcji - 1980/, a stan techniczny nie zapewniał właściwej dla ratownictwa niezawodności, podjęto starania w celu pozyskania nowego samochodu. W 2012 roku pozyskano dodatkowy samochód marki Toyota Hilux,  jednak był to samochód lekki, który jedynie uzupełnił potrzeby, ale nie mógł przejąć wszystkich zadań wodno-nurkowych.  Pozyskanie nowego samochodu ciężkiego było nadal priorytetem.

Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, kiedy to zaistniała szansa wymiany wyeksploatowanego, starego Mercedesa na samochód nowszy. Komendant Wojewódzki PSP w Warszawie podjął decyzję o przekazaniu do Sokołowa Podlaskiego średniego samochodu ratownictwa wodnego marki MAN, wyprodukowanego w 2005 roku,  użytkowanego wcześniej przez warszawską grupę nurkową działającą przy Jednostce Ratowniczo Gaśniczej PSP Nr 5. Samochód ten zastąpił wysłużonego i wiekowego Mercedesa. Samochód został przekazany we wrześniu 2015 roku, a następnie odpowiednio zaadoptowany i  dostosowany do potrzeb przez sokołowskich strażaków. Stary Mercedes, który przez wiele lat niezawodnie służył w tutejszej komendzie został przekazany do OSP. Koszty niezbędnych prac pokryła Mazowiecka Komenda Wojewódzka PSP. Z końcem listopada 2015 wszystkie prace zostały zakończone i  samochód SRW MAN formalnie wszedł w skład ratowniczych samochodów specjalnych Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim. Po wielu latach sokołowscy strażacy - nurkowie doczekali się wreszcie samochodu zapewniającego wszelkie  standardy techniczne i użytkowe niezbędne do prowadzenia działań ratownictwa wodno-nurkowego przez Państwową Straż Pożarną. Nowo zaadaptowany samochód nie tylko poprawił przygotowanie i wyposażenie techniczne do działań ratowniczych ale też szybko stał się obiektem dumy i satysfakcji jednej z największych i najbardziej doświadczonych grup ratownictwa wodno-nurkowego funkcjonujących w ramach Państwowej Straży Pożarnej nie tylko na Mazowszu, ale także na terenie całego kraju.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}