W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MOBILNE SYMULATORY ZAGROŻEŃ POŻAROWYCH I EKOLOGICZNYCH

15.11.2021

Pierwszy w Polsce autorski projekt zaawansowanych technologicznie narzędzi edukacyjnych do prewencji społecznej . Do końca 2021 roku w Wielkopolsce będzie się znajdować łącznie 46 sztuk mobilnych symulatorów przeznaczonych do prowadzenia zajęć i szkoleń z zakresu edukacji przeciwpożarowej i ekologicznej w KM/P PSP. Jest to nowoczesne podejście do edukacji w prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej.

MOBILNE SYMULATORY ZAGROŻEŃ POŻAROWYCH I EKOLOGICZNYCH

Od uroczystej premiery w 2017 roku podczas Targów Ochrony Środowiska POLECOSYSTEM 2017 i prezentacji multimedialnego symulatora zagrożeń pożarowych i ekologicznych upłynie w przyszłym roku 5 lat. 


W zarysie

Prewencja społeczna, czyli edukacja dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych (w tym seniorów) na temat zagrożeń i ich tragicznych skutków jest istotna z wielu powodów. Służy kształtowaniu u nich prawidłowych nawyków i zachowań oraz umiejętności szybkiego reagowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Najskuteczniej prowadzić edukację przy wsparciu nowoczesnych metod i narzędzi dydaktycznych. Z pewnością są nimi mobilne symulatory zagrożeń pożarowych i ekologicznych

Poszukując możliwości dotarcia z edukacją dla bezpieczeństwa do jak największej ilości odbiorców pomysł nasunął, jak to zwykle bywa, przypadek. Przy wsparciu ówczesnego kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu: bryg. Andrzeja Bartkowiaka i pracy członków zespołu ds. opracowania koncepcji mobilnego symulatora wspólnie z Komendą Miejską PSP w Poznaniu złożono wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, w ramach zadania Edukacja Ekologiczna”, o dofinansowanie środków na zakup pierwszego mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych i ekologicznych domu jednorodzinnego. Wykonanie tego zadania zlecono poznańskiej firmie, która podeszła do jego realizacji w sposób niezwykle innowacyjny i kreatywny. W wyniku wielu konsultacji i spotkań powstał pierwszy model mobilnego multimedialnego symulatora zagrożeń pożarowych i ekologicznych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach swojej oferty finansowej od wielu lat przeznacza środki finansowe na przedsięwzięcia w zakresie edukacji ekologicznej ujęte w Priorytecie VII.1 „Wspomaganie edukacji ekologicznej poprzez działania podnoszące świadomość ekologiczną społeczeństwa”.

W trakcie tych czterech lat komendy miejskie i powiatowe PSP w województwie wielkopolskim sukcesywnie realizowały zakupy, w ramach kolejnych edycji zadania WFOŚiGW w Poznaniu „Edukacja Ekologiczna” uzyskując dofinansowanie na zakupy mobilnych symulatorów. Obecnie dobiega końca tegoroczna realizacja przedsięwzięć edukacyjnych (Edukacja Ekologiczna 2021), na które dofinansowanie otrzymało 8 komend miejskich i powiatowych PSP woj. wielkopolskiego, tj.  komendy miejskie PSP w Kaliszu i Lesznie oraz komendy powiatowe PSP z: Gniezna, Jarocina, Kępna, Nowego Tomyśla, Piły i Śremu.


Podsumowanie:

Do końca 2021 roku w jednostkach organizacyjnych PSP w Wielkopolsce znajdować się będzie:

  • 30 szt. mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych i ekologicznych – domu jednorodzinnego,
  • oraz 11 szt. modułu Woda-Las,
  • 5 szt.  mobilnych symulatorów zagrożeń w budynku użyteczności publicznej.

Symulatory zagrożeń pożarowych i ekologicznych otrzymały Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich – Targów POLECOSYSTEM 2017 i Złoty Laur Konsumenta 2017 oraz Targów EDUTEC 2018 i Złoty Laur Wybór Konsumenta 2018 jako produkty nowoczesne, innowacyjne i wytworzone w oparciu o najwyższej klasy technologię. 

Salki edukacyjne „Ognik” - w województwie wielkopolskim salki funkcjonują w Komendzie Miejskiej PSP w Poznaniu oraz w komendach powiatowych PSP w Turku i Wolsztynie. W przyszłym 2022 roku, jubileuszowym 30.lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej, zaplanowane jest otwarcie kolejnych salek edukacyjnych.


Opracował: mł. bryg. Alicja Borucka, KW PSP Poznań
Zdjęcia: archiwum KW PSP Poznań, KM/KP PSP woj. wlkp.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}