W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ WIELKOPOLSKICH STRAŻAKÓW W WALCE Z SARS-CoV-2

mapa z logiem psp

4 marca 2020 roku w Polsce został potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. W walkę z tym wirusem od samego początku zaangażowani byli również strażacy.

Państwowa Straż Pożarna od samego początku pandemii podejmuje szereg działań wspierających walkę z epidemią, polegające między innymi na:

  • zwiększeniu możliwości izb przyjęć szpitali poprzez rozstawienie i utrzymywanie w gotowości namiotów przed szpitalami,
  • pomocy na granicach państwa w zakresie mierzenia temperatury osobom przekraczającym granice państwa,
  • dystrybucji maseczek higienicznych oraz płynów dezynfekcyjnych do placówek oświatowych oraz Kościołów,
  • dystrybucji ulotek związanych z Narodowym Programem Szczepień oraz transport osób niesamodzielnych na szczepienia,
  • oddelegowaniu ratowników medycznych do szpitali tymczasowych,
  • tworzeniu baz tlenowych w celu zabezpieczenia placówek medycznych.

Do dzisiaj wielkopolscy strażacy przy działaniach z COVID-19 interweniowali już 15 tys.  

Najczęściej strażacy wyjeżdżali, bo aż 7320 razy do zdarzeń związanych z obsługą infrastruktury przyszpitalnej i postawionych przez strażaków polowych izb przyjęć. Ponad 2000 strażackich interwencji dotyczyło poboru próbek do badania na obecność wirusa. Blisko 1300 (dokładnie 1286)  razy strażacy pomagali dostarczać żywność i inne potrzebne sprawunki osobom pozostającym w kwarantannie.

Ponad 900 ( dokładnie 946)  strażackich interwencji związanych było z przeprowadzaniem dekontaminacji miejsc publicznych, 600 wyjazdów dotyczyło przewozu najpotrzebniejszych materiałów do szpitali.

Strażacy wspierali również działania związane z informowaniem społeczeństwa o zagrożeniach. Tego typu wyjazdów odnotowaliśmy ponad 420.

Od początku funkcjonowania Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 strażacy z naszego regionu w ramach akcji #Szczepimy się zrealizowali 979 transportów, w sumie przewożąc do punktów szczepień 1098 osób.

Straż Pożarna wspiera również szpitale, przechowując butle z tlenem medycznym na potrzeby klinik  do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2. W czterech wielkopolskich komendach Państwowej Straży Pożarnej  (JRG nr 4 KM PSP w Poznaniu, KM PSP Kalisz i Leszno oraz KP PSP Czarnków). od połowy listopada 2020 roku funkcjonują tzw. „Banki Tlenu” w których magazynowane są butle z tlenem medycznym.

Obecnie na terenie tych jednostek zmagazynowanych jest łącznie 156 butle o pojemności 50 litrów, 128 butli o pojemności 40 litrów oraz 58 butle o pojemności 10 litrów.  Są one transportowane przez strażaków do szpitali zgłaszających zapotrzebowanie na tlen medyczny za pośrednictwem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie będą wykorzystywane do ratowania zdrowia i życia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Dzięki całodobowej służbie strażaków Państwowej Straży Pożarnej możliwość zadysponowania tlenu medycznego występuje zawsze, o każdej porze dnia i nocy, a wyjazd następuje w bardzo krótkim czasie.

Dbając o własne bezpieczeństwo strażacy również uczestniczą w programie #SzczepimySię.

Od 25 marca br. W Wielkopolsce do dnia 10 maja br.  zaszczepionych ponad 5641  funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i druhów z  Ochotniczych Straży Pożarnych. Szczepienia odbywały się w 6 szpitalach naszego województwa, w tym w dwóch w Poznaniu.

Przypominamy, że celem szczepień jest ochrona przed zachorowaniem oraz uzyskanie odporności populacyjnej, która ograniczy rozprzestrzenianie się epidemii. Warto pamiętać o słowach komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka:

„Funkcjonariuszki i funkcjonariusze, druhny i druhowie apeluję szczepcie się! Jesteście na pierwszej linii frontu! Żeby ratownik mógł ratować musi być zdrowy".

Wielkopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Dariusz Marczak składa serdeczne podziękowana zarówno dla strażaków zawodowych jak i ochotników oraz dla wszystkich firm i instytucji za pomoc w walce z COVID-19.


Opracował: mł. bryg. Lucyna Rudzińska
 

 

{"register":{"columns":[]}}