Spotkanie informacyjne z wielkopolskimi samorządowcami poświęcone ochronie ludności i obronie cywilnej
10.03.2025
W czwartek 6 marca 2025 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie koordynacyjne z wielkopolskimi samorządowcami poświęcone ochronie ludności i obronie cywilnej.
W spotkaniu wzięła udział Pani Agata Sobczyk - Wojewoda Wielkopolska. Zebrani wysłuchali Prelekcję przedstawiającą funkcjonowanie jednostek straży pożarnych w ramach systemu ochrony ludności, udzielania pomocy humanitarnej, organizacji sztabu koordynującego realizację zadań podczas sytuacji kryzysowych zaprezentował st. bryg. Sławomir Brandt - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Na pytania ze strony samorządowców, które dotyczyły budowanego Systemu Ostrzegania i Alarmowania (SOiA) odpowiadał z kolei st. bryg. Tomasz Grelak - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to kluczowa zmiana w systemie bezpieczeństwa państwa. Wiążą się z nią również nowe zadania dla wielu organów, w tym dla wojewodów oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Spotkania, z udziałem Wojewody Wielkopolskiej oraz przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, będą skupiały się na koordynacji współpracy między gminami, powiatami i podmiotami ochrony ludności na obszarze województwa wielkopolskiego.
Pierwsze spotkanie w WUW zgromadziło samorządowców z rejonu poznańskiego, ale przed nami kolejne spotkania w całej Wielkopolsce.
Opracowanie i zdjęcia: mł. asp. Martin Halasz, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP