W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

STRAŻACY PAMIĘTALI O KATYNIU I SYBIRAKACH

20.09.2021

Wielkopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Dariusz Matczak reprezentował wielkopolskich strażaków na uroczystościach związanych z 82. rocznicą napaści ZSRR na Polskę. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu sprawowaną w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru odbyły się główne uroczystości rocznicowe.

Złożyli kwiaty pod pomnikiem Katynia i Sybiru

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński w swoim przemówieniu wspomniał o wydarzeniach sprzed 82 lat cyt. „Trudno znaleźć słowa, którymi da się wypowiedzieć, co wydarzyło się 17 września 82 lata temu. Przechowujemy pamięć o zdradzie, niespodziewanej napaści, upokorzeniu, bezsilności. O nożu wbitym w plecy walczącej Polski. Po 17 września 1939 roku od pierwszych dni okupacji polskich Kresów Wschodnich rozpoczęła się bezwzględna walka z polskością oraz sowietyzacja zajętych ziem”.

Po wystąpieniach oraz ekumenicznej modlitwie odczytany został apel pamięci, a następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Wskutek agresji Polska utraciła 48 procent swojego terytorium. Deportowano kilkaset tysięcy Polaków, wielu polskich obywateli poniosło śmierć z ręki NKWD.  Po napaści  przez ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa sowieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. 

W tym dniu obchodzono również Dzień Sybiraka. Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku, zorganizowany przez Związek Sybiraków. Dzień ten ma status święta państwowego i  upamiętnia poległych oraz tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, osiedlić w innych krajach, jak również tych, którzy zostali na Syberii.

 

Opracowano na podstawie zdjęć i informacji z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}