Powrót

Wideokonferencja z kierownictwem PSP w sprawie ochrony ludności i obrony cywilnej

09.03.2026

Panowie Komendanci zajęli miejsca za stołem w sali prezydialnej wielkopolskiej komendy wojewódzkiej PSP i wsłuchują się w głos prowadzących wideokonferencję.

Po dzisiejszej odprawie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz kierownictwa MSWiA z wojewodami i dyrektorami wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, dotyczącej realizacji Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026, odbyło się również spotkanie wideokonferencyjne kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej.

W wideokonferencyjnej odprawie z zastępcami Komendanta Głównego PSP uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa wielkopolskiej PSP – zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu: st. bryg. Tomasz Grelak oraz st. bryg. Sławomir Brandt.

Omówiono zagadnienia związane z wdrażaniem założeń Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w strukturach Państwowej Straży Pożarnej w 2026 roku oraz rolę PSP w realizacji działań wzmacniających bezpieczeństwo mieszkańców, współpracy z organami admnistracji państwowej.

Program w 2026 roku przewiduje wsparcie finansowe dla regionu. W 2026 roku do województwa wielkopolskiego trafi blisko 438 mln zł, które zostaną przeznaczone m.in. na:

  • rozwój i utrzymanie obiektów zbiorowej ochrony,
  • zabezpieczenie logistyczne oraz zapewnienie ciągłości dostaw,
  • wsparcie i rozwój podmiotów ochrony ludności oraz organizacji pozarządowych,
  • edukację, szkolenia oraz rozwój bazy szkoleniowej,
  • rozwój korpusu obrony cywilnej.

Podczas wideokonferencji omówiono także sprawę dalszego rozwoju systemu ostrzegania i alarmowania (SOiA).

Realizacja Programu OLiOC stanowi ważny element wzmacniania systemu ochrony ludności i przygotowania służb na sytuacje kryzysowe, w których Państwowa Straż Pożarna odgrywa kluczową rolę.

 


Opracowanie i zdjęcia: mł. asp. Martin Halasz, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}