W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WIELKOPOLSCY STRAŻACY POMAGAJĄ WALCZYĆ Z POŻARAMI W GRECJI [AKTUALIZACJA 20.08.2021+FILM]

07.08.2021

W związku z pożarami lasów w Grecji, poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre) otrzymano zapotrzebowanie na pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV. GFFFV to angielski skrót oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles - moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów.

Wyjazd wielkopolskiego modułu do gaszenia pożarów lasów do Grecji

Więcej informacji na stronie KG PSP: ZOBACZ


25.08.2021

Działania naszych strażaków we wtorek polegały głównie na dogaszaniu zarzewi ognia, poszerzaniu pasa przeciwpożarowego  oraz monitorowaniu sytuacji w regionie. W swoich działaniach współpracowali ze strażakami z Rumunii. Dziś Polscy strażacy są cały czas w akcji. W godzinach popołudniowych u polskich strażaków na jednym z odcinków bojowych wizytował Komisarz ds. Zarządzania Kryzysowego Unii Europejskiej Janez Lenarcic.


23.08.2021

Grupa strażaków 1. zmiany GFFFV Poland wylądowała ok. godz. 21.00 na lotnisku w Warszawie. Załogę przywitali Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wraz z Wiceministrem Maciejem Wąsikiem oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak wraz z Zastępcami nadbryg. Adamem Koniecznym i nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem. Minister Kamiński zwrócił się do strażaków słowami Jesteście doskonałymi ambasadorami Polski. Cały kraj jest z Was dumny, a cała Grecja jest Wam wdzięczna. Wielkie słowa uznania za Waszą odwagę, ofiarność i profesjonalizm.

Komendant Bartkowiak powiedział natomiast Dziękuję za waszą postawę. Każdego dnia, każdej godziny śledziłem to jak walczyliście z pożarami w Grecji.

Misja strażaków, którzy dziś powrócili do kraju, miała w Grecji dwa etapy. Pierwszy od 11 sierpnia 2021 r., kiedy prowadzili działania gaśnicze na wyspie Evia. Po tym etapie, greckie władze podjęły decyzje o zakończeniu działań przez wszystkie grupy międzynarodowe. Wtedy, moduł GFFFV Poland rozpoczął fazę demobilizacji i przygotowań do powrotu.

16 sierpnia doszło jednak do nagłego pogorszenia się sytuacji pożarowej w rejonie Vilia Attika. Wówczas nasi strażacy przenieśli się w okolice Aten i rozpoczęli 2. etap swojej misji, w ramach której działania gaśnicze prowadzili praktycznie do ostatnich godzin przed wylotem.

Ich determinacja i profesjonalizm spotkały się z wielkim uznaniem na arenie międzynarodowej. Dziękujemy!

Całość wypowiedzi Ministra Kamińskiego i Komendanta Bartkowiaka dostępna jest pod linkami: Kamiński do strażaków: jesteście doskonałymi ambasadorami Polski | TVP INFO


Nasi strażacy wylądowali szczęśliwie przed godz. 12.00 w Atenach. Z lotniska udali się do bazy po czym dokonają podmiany składu osobowego już bezpśrednio w miejscu akcji gaśniczej. Wynika to z faktu, że przed południem w rejonie dotychczasowych działań wybuchł pożar zagrażający pobliskiej miejscowości do którego konieczne było zadysponowanie strażaków oczekujących na podmianę.


O godz. 6.00 rano Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak wzięli udział w odprawie grupy 143 strażaków, którzy dokonają w Grecji podmiany strażaków biorących od dwóch tygodni udział w działaniach gaśniczych.

Odprawę zorganizowano w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 17 Komendy Miejskiej PSP w Warszawie, skąd strażacy udali się na lotnisko aby wylecieć do Aten. W nowym składzie, działania prowadzić będą strażacy z woj.: dolnośląskiego – 69, wielkopolskiego – 64 os., mazowieckiego – 5, małopolskiego – 3 os., łódzkiego – 1 os., śląskiego – 1 os., a ich dowództwo objął st. bryg. Marcin Kędra , naczelnik wydziału w Komendzie Głównej PSP.

Misję nowego składu osobowego w Grecji zaplanowano do 5 września, przy czym ostateczny termin będzie uzależniony od rozwoju sytuacji. Powrót strażaków, którzy do tej pory brali udział w akcji na terenie Grecji  zaplanowano jeszcze dziś w godzinach wieczornych.

W trakcie konferencji Wiceminister oraz Komendant Główny zwrócili się do strażaków w swoich wypowiedziach, do wysłuchania i obejrzenia których zapraszamy pod linkiem Kolejni polscy strażacy jadą do Grecji | TVP INFO


 

22.08.2021

Dziś moduł GFFFV Poland kontynuuje działania gaśnicze w regionie Attyki. Równolegle trwają przygotowania do rotacji personelu grupy ratowniczej PSP.
W najbliższy poniedziałek (23 sierpnia) w godzinach porannych do Aten przyleci nowa grupa strażaków (również 143 osoby), która podmieni obecnie zmianę prowadzącą działania poza granicami od dwóch tygodni.

W minioną sobotę plutony gaśnicze modułu GFFFV Poland prowadziły działania równolegle na kilku strefach. Główne zadania polegały na: gaszeniu pojedynczych ognisk pożaru z wykorzystaniem podręcznego sprzętu gaśniczego, pomocy w zapewnieniu zaopatrzenia wodnego dla śmigłowców gaśniczych, nawilżaniu ściółki leśnej oraz poszerzeniu pasa przeciwpożarowego.
Dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe, w tym silny wiatr stwarzały zagrożenie pojawienia się ognisk pożaru w strefach wcześniej zamkniętych.

Ze względu na przewidywany na najbliższą dobę najwyższy stopień zagrożenia pożarowego oraz trwającymi od południa silnymi podmuchami wiatru, podjęto decyzję aby wszystkie zastępy pozostające w nocy na terenie Bazy operacji pozostały w stałej gotowości do wyjazdu.


20.08.2021

Głównym zadaniem sił działających była obrona miejscowości Agios Georgios przed przedostaniem się ognia do budynków mieszkalnych i gospodarczych. Zadanie realizowane było przy współpracy z siłami straży pożarnej z Grecji.  WYznaczone siły i środki prowadziły działania majace uniemożliwić przedostanie się frontu pożaru w kierunku zabudowań miasta Villia. Pozostali strażacy działali z zakresu czynności gaśniczych prowadzonych w rejonie obszaru górskiego, w sąsiedztwie miejscowości Megara.

Działania prowadzono w systemie ciągłym (24-godzinnym).


19.08.2021

Działania gaśnicze w m. Vilia: zgodnie z informacją przekazaną przez dowództwo modułu GFFFV Poland, w środę nasi strażacy pracowali w pięciu sektorach równolegle.  Co należy podkreślić, ostatni sektor uruchomiony został interwencyjnie ze względu na dynamiczną zmianę sytuacji pożarowej w okolicach m. Vilia, do której niebezpiecznie szybko zaczął się zbliżać front pożaru. Na prośbę greckich służb, wszystkie dostępne w Bazie Operacji zastępy PSP, które odtwarzały gotowość bojową po wcześniejszych działaniach, zostały natychmiast zadysponowane. Polakom postawiono dwa zadania: obronić przed żywiołem m. Vilia oraz zapewnić wodę do zbiorników, z których tankowały się śmigłowce gaśnicze. Polscy strażacy utworzyli ostatnią linię obrony miasta na długości ok. 3 km. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i poświęceniu, po wielogodzinnej walce do późnych godzin nocnych, miasto oraz jego mieszkańców udało się uratować.

Zaopatrzenie wodne: jednym z najważniejszych elementów prowadzenia działań gaśniczych podczas pożarów wielkopowierzchniowych jest właściwa organizacja zaopatrzenia wodnego, w tym punktów czerpania wody. Jest to szczególnie kluczowe, gdy tak jak w Grecji, nasi strażacy prowadzą działania we współpracy z samolotami oraz śmigłowcami gaśniczymi, które dokonują zrzutów wody na ogniska pożaru w miejscach trudnodostępnych. Warto podkreślić, że samoloty gaśnicze pobierają wodę m.in. z morza.

Baza operacji: baza polskich strażaków znajduje się w siedzibie byłej szkoły pożarniczej. W oparciu o dostępną infrastrukturę strażacy zorganizowali tam zaplecze socjalne, sanitarne oraz miejsce stacjonowania i tankowania pojazdów. W celu zabezpieczenia bazy przed pożarem z pobliskiego lasu, postawiono dodatkowe zbiorniki na wodę do celów gaśniczych. Ponadto, wykonano przycinkę lasu i z pomocą buldożerów wykonano pas oddzielający, który strażacy na bieżąco poszerzają i zabezpieczają.


18.08.2021

Minął kolejny dzień walki z żywiołem. W środę strażacy prowadzili działania obronne dla terenów zagrożonych ogniem i gaśnicze m.in. w m. Agios Gergios i Vilia a także w okolicy lasu objętego pożarem. Ponadto, zapewniali funkcjonowanie punktu czerpania wody na potrzeby zasilania wodnego do prowadzenia działań. Zmienny wiatr i silne jego podmuchy stwarzały bardzo trudne warunki pożarowe.


17.08.2021

Polscy strażacy rozpoczęli już pierwsze działania w okolicach Aten, gdzie sytuacja pożarowa jest bardzo trudna. Silny wiatr sprzyja niestety rozprzestrzenianiu się ognia. Na miejscu jest już moduł Poznań a moduł Wrocław dotrze jeszcze dziś. Nasi strażacy będą prowadzić akcje w okolicach Villia Attica na zachód od Aten i Keratea w okolicach lotniska na płd.-wsch. od Aten.

16.08.2021 

Strażacy w niedzielę zakończyli działania gaśnicze. Dziś wykonali jeszcze ostatnie przejazdy patrolowe oraz udrażnianie dróg przejazdowych. Nadszedł czas na rozpoczęcie przygotowań do drogi powrotnej, w którą planują wyruszyć we wtorek rano. 

Tego samego dnia dowództwo polskiej grupy bryg. Michał Langner oraz bryg. Tomasz Grelak spotkało się w Ambasadzie RP w Atenach z ambasadorem Polski w Grecji oraz szefem krajowego centrum operacyjnego. Podczas spotkania oficerowie PSP otrzymali podziękowania za udzielone wsparcie w walce z żywiołem ognia na wyspie Evia w okolicach m. Ellinika, Gouves i Agrivotano.

Niestety, w godzinach popołudniowych sytuacja uległa nagłej zmianie. W związku z wystąpieniem nowych ognisk pożarowych strona grecka wystosowała ponownie prośbę o pomoc. W odpowiedzi na to misja polskich strażaków została wydłużona. Strażacy przenoszą się pod Ateny, gdzie będą walczyć z dwoma nowymi pożarami, które rozwijają się niezwykle groźnie. Sytuacja jest bardzo dynamiczna.

14.08.2021

Dowódca polskiej Grupy Ratowniczej w Grecji bryg. Michał Langner brał dzisiaj w Atenach udział w odprawie poświęconej aktualnej fazie działań, które prowadzili grecki wiceminister ds. ochrony ludności i szef greckiej straży pożarnej. Udział w spotkaniu brali także dowódcy lub przedstawiciele wszystkich unijnych grup (powietrznych i lądowych) działających w Grecji (Czechy, Słowacja, Austria, Chorwacja, Cypr, Niemcy, Francja, Polska, Rumunia, Hiszpania). Zgodnie z ustaleniami dziś i jutro sytuacja pożarowa ma być monitorowana ze względu na warunki pogodowe (wg prognoz miał się zwiększyć wiatr). Jeżeli sytuacja pożarowa się nie pogorszy, to zakończenie działań dla sił międzynarodowych planowane jest na 16 sierpnia. Uczestnicy spotkania wyrazili zadowolenie ze wzajemnej współpracy pomiędzy wszystkimi grupami i podziękowali Grekom za wsparcie w ramach HNS (Host Nation Support oznacza cywilną i wojskową pomoc, świadczoną w okresie pokoju, kryzysu i wojny przez państwo-gospodarza dla sił sojuszniczych i organizacji NATO, które są rozmieszczone na jego terytorium, lub przemieszczają się przez nie) dzięki czemu mogli się skupić na pracy.


13.08.2021

13 sierpnia br. odbyła się wideokonferencja kierownictwa grupy ratowniczej GRECJA z dyrekcją KCKRiOL Komendy Głównej PSP . W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu i Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu. Dowódca grupy bryg. Michał Langner zapoznał odbiorców z sytuacją pożarową, jaka aktualnie panuje na miejscu i przedstawił zakres prowadzonych działań realizowanych przez polskich strażaków. Podczas wideokonferencji poruszone zostały także tematy związane z samopoczuciem i zdrowiem ratowników, zagadnieniami logistycznymi oraz z planami działań na najbliższe dni.


12.08.2021

Kontynuacja działań z dnia 2021-08-11 po przeciwnej stronie wzgórza. Wyznaczenie dwóch odrębnych grup do realizacji zadań zleconych przez stronę grecką czyli dogaszanie oraz usuwanie powalonych drzew. Rozpoczęcie działań gaśniczych na wskazanym obszarze. Pozostawanie w odwodzie dwóch zastępów GCBA do dyspozycji przedstawicieli lokalnych struktur straży pożarnej.

Film z pierwszych dni misji st. kpt. Aleksandra Mirowskiego oraz kpt. Piotra Zwarycza można obejrzeć pod tym linkiem: ZOBACZ


11.08.2021

Nasi strażacy noc spędzili już w bazie, którą zbudowali na miejscu. Dziś wkraczają do akcji gaśniczej! Po porannych odprawach wyznaczone plutony udały się w rejony działań: okolice miejscowości Ellinika - moduł Wrocław; okolice miejscowości Gouves - moduł Poznań.

W m. Gouves tj. obszarze działania plutonów GFFFV z woj. wielkopolskiego, polscy strażacy otrzymali zadanie polegające na wygaszeniu oraz dokładnym sprawdzeniu sektora  powyżej tej miejscowości, na wzgórzu o długości około 1,5 km. Jednocześnie pozostawiono w odwodzie dwa zastępy GCBA do dyspozycji przedstawicieli lokalnych struktur straży pożarnej. Dodatkowo prowadzono działania mające na celu usuwanie drzew blokujących drogi leśne, umożliwiając przejazd pojazdów pożarniczych. W godzinach popołudniowych zastępy zostały skierowane do pożaru całkowitego drzewostanu. Współpraca podczas działań z lokalnymi strukturami straży pożarnej.

Na prośbę władz lokalnych wyznaczono zastęp GBA, który pozostaje w stałej gotowości do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych na terenie miasta.

W tym dniu bazę operacji wizytował Pan Artur LOMPART, Ambasador RP w Grecji oraz Pan płk Jan KURDZIAŁEK, Attaché obrony.

W godzinach wieczornych nastąpiła nagła zmiana pogody. Burza i deszcze w rejonie bazy modułów spowodowały konieczność dodatkowego zakotwiczenia namiotów.


10.08.2021

W godzinach porannych strażacy wyruszyli z miejscowości SERES (miejsce noclegu w Grecji) zmierzając do wyspy Evia. W godz. popołudniowych zakończyli przeprawę promem (w 3 turach) i dotarli na wyspę. Ok. godz. 18 dotarli do miasta Istieas, gdzie znajduje się lokalne centrum operacji gaśniczej. Kilku oficerów udało się pojazdem na rozpoznanie operacyjne potencjalnych miejsc prowadzenia działań. Pozostała część grupy pozostała w mieście, przeprowadzono rozpoznanie możliwych lokalizacji na założenie bazy operacji.


09.08.2021 (cz.2)

Ok. godz. 20.00 konwój wjechał na terytorium Grecji zmierzając do miejsca noclegu (ok. 40 km). Rano wyruszą do miejsca docelowego, prawdopodobnie będzie to wyspa Evia, gdzie sytuacja pożarowa jest najgorsza.


09.08.2021 (cz.1)

W godzinach porannych grupa przekroczyła granicę węgiersko - serbską. Ok. godz. kolumna 15 dotarła do Bułgarii. Przekroczenie granicy z Grecją planowane jest na godziny wieczorne. Grupa 143 strażaków PSP wyruszyła dziś rano w dalszą drogę zmierzając z pomocą dla Grecji objętej pożarem. Ok. godz.10.00 wjechała na terytorium Słowacji natomiast ok godz. 13 na teren Węgier.


07.08.2021

W odpowiedzi na prośbę Grecji, Polska skierowała do walki z pożarami siły i środki Państwowej Straży Pożarnej tj. dwa moduły GFFFV z Wrocławia i Poznania, w sumie 143 strażaków i 46 pojazdów.
W skład wielkopolskiego modułu GFFFV wchodzi 65 strażaków i 21 pojazdów, w tym pojazdy gaśnicze, wężowe, pompy dużej wydajności, quady, zaplecze logistyczne oraz sprzęt łączności z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Szkoły Aspirantów PSP 19 komend miejskich i powiatowych PSP woj. wielkopolskiego (Kalisz, Konin, Leszno , Poznań, Chodzież, Czarnków, Gniezno, Jarocin, Koło, Kościan, Krotoszyn, Międzychód, Ostrzeszów, Piła, Pleszew, Rawicz, Turek,  Wolsztyn i Złotów).
7 sierpnia 2021 r. o godzinie 10.00, po odprawie z zastępcą wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosławem Zamelczykiem, moduł wielkopolski wyjechał z Komendy Miejskiej PSP w Lesznie i udał się do Wrocławia, gdzie ok. godz. 14.00. nastąpi koncentracja sił i środków. Odprawę przeprowadzi Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny. 


Opracował na podstawie informacji KG PSP: bryg. Sławomir Brandt/ mł. bryg. Lucyna Rudzińska
Zdjecia i video: ml. kpt. Szymon Kurpisz KM PSP Leszno/ st. sekc. Jakub Pietrzak KM PSP Kalisz
st.kpt. ALeksander Mirowski KM PSP w Łodzi/kpt. Piotr Zwarycz


 

Wideo

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}