W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zgrupowanie szkoleniowe SGRW-N i SGS "ZIMA 2023" [aktualizacja]

22.02.2023

mężczyzna wyciąga z samochodu butlę do nurkowania, za nim stoi drugi mężczyzna, w tle samochody strażackie

We wtorek 21 lutego 2023 roku na terenie powiatu wągrowieckiego rozpoczęły się trzydniowe ćwiczenia oraz zgrupowanie szkoleniowe specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego oraz specjalistycznej grupy sonarowej z terenu województwa wielkopolskiego, pod kryptonimem “ZIMA 2023”.

Głównym celem rozpoczynających się ćwiczeń jest ustalenie stopnia przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do realizacji zadań z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym i specjalistycznym.

Do udziału w ćwiczeniach zostali zaproszeni policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu oraz przedstawiciele Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Wrocławia, w celu doskonalenia współpracy z podmiotami współdziałającymi z wielkopolskimi grupami specjalistycznymi w zakresie ratownictwa wodnego.

 

DZIEŃ 1

Podczas pierwszego dnia ćwiczeń nurkowie z każdej grupy specjalistycznej przemierzyli odcinek 400 m pod wodą, na głębokości ok 15 m, doskonaląc w ten sposób umiejętności współpracy i komunikacji niewerbalnej pomiędzy ratownikami znajdującymi się pod wodą. Ćwiczenie dotyczyło również obierania kursu na wskazane współrzędne pod wodą.

Podczas zajęć teoretycznych zostały przedstawione prawne aspekty wykonywania prac podwodnych oraz zasady zachowania się w przypadku wypadku nurkowego. Ponadto omówiono charakterystyczne zdarzenia, do których dysponowane były SGRW-N i SGS. Została również przeprowadzona odprawa z dowódcami poszczególnych grup.


 

DZIEŃ 2

W drugim dniu ćwiczeń, strażacy pracowali na kilku odcinkach bojowych. Zadaniem poszczególnych grup było zlokalizowanie czterech obiektów znajdujących się pod wodą. W tym celu specjalistyczne grupy ratownictwa wodno-nurkowego współpracowały ze specjalistyczną grupą sonarową. Po zlokalizowaniu obiektów przy pomocy sprzętu hydroakustycznego, zadaniem nurków było prawidłowe wydobycie i przetransportowanie obiektów na brzeg. Wykonywanie prac podwodnych przez wielkopolskich ratowników wspierali nurkowie z wrocławskiej specjalistycznej grupy ratownictwa wodno-nurkowego oraz policjanci-nurkowie Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu.

W tym dniu na miejscu ćwiczeń obecni byli również strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, którzy przy pomocy samochodu dowodzenia i łączności zorganizowali m.in. łączność radiową na czas realizowanych zadań, transmisję obrazu z bezzałogowego statku powietrznego.


 

DZIEŃ 3

Trzeci dzień ćwiczeń, to zwrócenie szczególnej uwagi na niebezpieczne sytuacje, z którymi mogą spotkać się strażacy-nurkowie podczas prowadzenia prac podwodnych.

Założeie podczas ćwiczeń w tym dniu obejmowało doskonalenie technik i sposobów uwalniania się nurków z sieci rybackich, na które ratownicy pracujący w wodzie mogą natrafić podczas realnych działań ratowniczych. Podczas zgrupowania, zabezpieczenie medyczne stanowili strażacy z kwalifikacjami do wykonywania zawodu ratownika medycznego z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie, którzy mieli do dyspozycji również ambulans.

Zgrupowanie zostało zorganizowane przy ścisłej współpracy Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu z Komendą Miejską PSP w Poznaniu i szczególnym zaangażowaniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu, a także Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu.


Opracowanie i zdjęcia: st. str. Martin Halasz - Wydział Operacyjny KW PSP w Poznaniu

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}