W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania MSZ w obszarze edukacji globalnej

Od 2005 r. MSZ organizuje konkurs „Edukacja globalna” na projekty z zakresu edukacji globalnej. W konkursie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, publiczne i niepubliczne szkoły wyższe, instytuty badawcze oraz Polska Akademia Nauk i jej jednostki organizacyjne.

Corocznie finansowanych jest kilkanaście projektów, które przybliżają Polakom aktualne wyzwania globalne i zachęcają do aktywnego udziału w pracach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Projekty kierowane są do nauczycieli i uczniów w ramach formalnego systemu nauczania,  do przedstawicieli instytucji edukacyjnych, a także tzw. szerokiej publiczności. Obejmują różnorodne spektrum działań tj. podnoszenie kompetencji nauczycieli i edukatorów w zakresie edukacji globalnej, tworzenie scenariuszy zajęć i lekcji, warsztaty i wykłady dla dzieci i dorosłych, a także festiwal filmów dokumentalnych przybliżających sytuację ekonomiczna, społeczną i środowiskową różnych państw.

Obok działań edukacyjnych skierowanych do polskiego społeczeństwa poprzez projekty wyłonione w ramach konkursu grantowego „Edukacja globalna”, MSZ realizuje szereg inicjatyw informacyjno-promocyjnych mających na celu zwiększanie świadomości oraz rozwijanie wiedzy społeczeństwa polskiego na temat polskiej współpracy rozwojowej, takich jak konkursy fotograficzne, reportaże radiowe, wystawy, raporty roczne czy publikacje tematyczne.

Poczynając od 2008 roku Departament Współpracy Rozwojowej bezpośrednio współpracuje z redakcjami radiowymi przy tworzeniu reportaży nt. projektów polskiej współpracy rozwojowej. Celem reportaży jest pokazywanie Polakom projektów, które przynoszą wymierną pomoc miejscowym społeczeństwom i tym samym potwierdzają zasadność współpracy rozwojowej.

Od 2020 r. współpracę rozwojową i pomoc humanitarną przybliżają Polakom również podkasty, dostępne do odsłuchania w najpopularniejszych serwisach i aplikacjach stworzonych dla rozpowszechniania materiałów tego rodzaju.

Konkurs fotograficzny „Rozwój w obiektywie” stanowi tradycyjne wydarzenie, organizowane przez DWR co dwa lata. Poprzednie edycje odbyły się kolejno w latach 2011, 2013, 2015, 2017 i 2019. Celem Konkursu jest zwiększenie świadomości społecznej w dziedzinie problemów rozwojowych świata. Konkurs na najlepsze zdjęcie o tematyce rozwojowej - w kilku kategoriach tematycznych - adresowany jest do pełnoletnich osób zajmujących się fotografiką profesjonalnie lub amatorsko. Dzięki wydarzeniom towarzyszącym Konkursowi (ogłoszenia w prasie, reportaże z gali rozdania nagród oraz wystawa nagrodzonych zdjęć i jej dalsze ekspozycje w różnych miejscach w Polsce) problematyka rozwojowa dociera do środowisk, do których na ogół nie trafiają działania informacyjne i promocyjne w tej dziedzinie. W konkursie zgłaszane są fotografie w takich kategoriach tematycznych jak edukacja i przedsiębiorczość, wpływ środowiska przyrodniczego na życie człowieka oraz demokracja i prawa człowieka.

Corocznie wydawane są kalendarze Polskiej Współpracy Rozwojowej. Zawierają one zdjęcia przedstawiające realizację projektów Polskiej Pomocy oraz zdjęcia nagrodzone w konkursach „Rozwój w obiektywie”. Fotografie konkursowe, stojące na wysokim poziomie artystycznym, stanowią każdorazowo ozdobę kalendarza Polskiej Pomocy oraz wspierają promocję działań rozwojowych, również w środowiskach nie związanych z tą tematyką, a mogących stanowić potencjalne wsparcie dla tej działalności.

RAPORTY roczne „Polska współpraca na rzecz Rozwoju – Raport….” wydawane są od 2000 roku. Wydawnictwo stanowi kompendium informacji na temat działań podejmowanych przez Polskę na rzecz zrównoważonego rozwoju w danym roku kalendarzowym. Na ich łamach przedstawiane są również najciekawsze działania oraz rezultaty zrealizowanych projektów rozwojowych.

DWR MSZ dysponując bogatą bazą zdjęć z projektów polskich organizacji pozarządowych zrealizowanych przy współfinansowaniu MSZ, projektów zrealizowanych za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych, akcji udzielania pomocy humanitarnej oraz konkursów fotograficznych organizuje wystawy fotograficzne. Prezentowane są one na terenie całej Polski w plenerze oraz w instytucjach publicznych (tj. szkoły, biblioteki i kościoły), a także za granicą.

{"register":{"columns":[]}}