W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania polskich strażaków dla lokalnych społeczności w krajach Polskiej pomocy

04.05.2021

Od wielu lat Państwowa Straż Pożarna (PSP) jest zaangażowana w międzynarodowe działania rozwojowe i pomocowe. W ramach programu Polska pomoc, na terenie Gruzji i Ukrainy PSP wspiera tworzenie i rozwój jednostek straży pożarnej oraz centrów szkoleniowych. Współuczestniczy także w organizacji systemów szkolnictwa specjalistycznego - organizuje szkolenia kształcące kadrę trenerską przyszłych strażaków oraz szkoli strażaków w zakresie ratownictwa drogowego, wodnego i chemicznego.

pojemnik polewany z węża strażackiego - ćwiczenia ukraińskich ratowników

Dodatkowo polscy strażacy promują wolontariat pożarniczy wśród młodzieży, pomagają tworzyć jednostki ochotniczej straży pożarnej. Dzięki programowi Polska pomoc, funkcjonariusze straży pożarnej naszych sąsiadów są wyposażani w sprzęt ochrony ratowniczej. Wszystkie te działania mają na celu pomóc strażakom różnych państw w poprawie jakości systemu kształcenia ratowników i zarządzania w służbie pożarniczej.

W realizacji takich projektów pomocowych w latach 2019 - 2020 r. angażowały się także Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie.

Szkoła Główna Służby Pożarniczej prowadziła współpracę z Ukrainą i Gruzją. W obu państwach pomogła w tworzeniu regionalnych centrów ratowniczych. Udało się zbudować wielomodułowe trenażery kontenerowe, zakupiono i dostarczono sprzęt ochrony indywidulanej i specjalistyczne wyposażenie, niezbędne do realizacji procesu dydaktycznego. Przeszkolono kadrę instruktorską, a także opracowano i wdrożono program szkolenia instruktorów praktycznej nauki zawodu.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie realizowała na Ukrainie działania szkoleniowe w zakresie ratownictwa techniczno-drogowego i pożarów wewnętrznych. Ponadto, zakupiła i przekazała stronie ukraińskiej sprzęt niezbędny do prowadzenia szkoleń, w tym środki ochrony indywidualnej, hydrauliczne narzędzia ratownicze. Dodatkowo, w związku z pandemią koronawirusa COVID-19, w ramach realizacji działań pomocowych, zakupiono i przekazano 4 namioty wraz z wyposażeniem, które mogą pełnić funkcję polowych izb przyjęć lub obiektów przeznaczonych do dekontaminacji i fumigacji skażonych osób i sprzętu oraz 4 zamgławiacze termiczne -specjalistyczne urządzenia dezynfekujące.

W 2020 roku Państwowa Straż Pożarna zaangażowała się również w międzynarodowe akcje pomocowe, między innymi w związku z pandemią koronawirusa COVID-19. Pomoc Polski uzyskały: Białoruś, Ukraina, Mołdawia oraz Bałkany (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna i Serbia). Państwowa Straż Pożarna zapewniła do tych krajów transporty pomocy humanitarnej zawierające zapasy maseczek medycznych i ochronnych, płynu dezynfekującego, fartuchów i kombinezonów, przyłbic oraz respiratorów i leków.

Nie sposób nie wspomnieć, że to polscy strażacy wysyłając do Bejrutu grupę poszukiwawczo-ratowniczą USAR Poland wsparli Liban po eksplozji saletry amonowej w porcie w sierpniu 2020 r. USAR Poland jest specjalistyczną grupa poszukiwawczo-ratownicza Państwowej Straży Pożarnej, a w jej skład wchodzi 39 ratowników i 4 psy. Działając w wysokich temperaturach, polscy ratownicy, w tym także specjaliści ratownictwa chemicznego, ustalali miejsca, w których mogły znajdować się osoby, które ucierpiały w eksplozji, a z udziałem psów ratowniczych szukano, także tych którzy zostali uwięzieni w gruzowiskach. Warto zaznaczyć, że Polacy objęli swoimi działaniami największą z wyznaczonych przez miejscowe władze stref i poza Francuzami byli jedyną zagraniczną ekipą ratowniczą, która otrzymała zgodę na prowadzenie działań w strefie cywilnej.

 Państwowa Straż Pożarna naszego kraju dzieląc się specjalistyczną wiedzą podejmuje, wspierając  system szkolnictwa specjalistycznego i centrów szkoleniowych współpracę, wyposażając  w odpowiedni sprzęt w krajach Partnerstwa Wschodniego przyczynia się do poprawy kompetencji służb ratunkowych naszych sąsiadów. Dodatkowo mając na względzie wysoki zaufania społecznego w Polsce, także przyczynia się do budowy zaufania społecznego lokalnych służb ratunkowych.

opr. Biuro Współpracy Międzynarodowej Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Materiały

Wsparcie Gruzińskiego Centrum Szkolenia Ratowniczego
Ochotnicza straż pożarna na Ukrainie
Regionalne Centra Szkolenia Ratowniczego - wsparcie systemu kształcenia OSP oraz zawodowych służb ratowniczych na Ukrainie Ukraińscy strażacy podnoszą swoje kompetencje dzięki Polskiej pomocy
Przekazanie sprzętu szkoleniowego i ratowniczego dla Straży Pożarnej Republiki Mołdawii
Rozwój potencjału grupy poszukiwawczo ratowniczej Mołdawii zgodnie ze standardami ONZ

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}