W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundacja Most Solidarności oraz Caritas Mariupol pomagają zorganizować organizacje pozarządowe, które będą wspierać lokalne społeczności

21.10.2020

Pomimo pandemii COVID-19 i związanych z tym ograniczeń na terenie Ukrainy trwa realizacja projektów podjętych przez Fundację Most Solidarności i partnera ukraińskiego – Caritas Mariupol. Wprawdzie działania projektowe nieznacznie zmieniły formę, ale są prowadzone dalej.

lekarz i pielęgniarka przepisują starszej pani leki,

Do tej pory udało się utworzyć pięć organizacji pozarządowych, w których pracuje 25 opiekunek i opiekunów. W Czermałyku powstała fundacja „Słońce”, w Kamionce „Brzeg Nadziei”, w Pavlopilu „Młody wiek”, w Myrne „Myrneńskie Towarzystwo Greków”, a w Orłovskie „Będziemy żyć”. Wszystkie nowopowstałe organizacje mają na celu poprawę usług socjalnych, domowych, medycznych, rekreacyjnych i informacyjnych dla samotnych osób starszych i osób niepełnosprawnych, tym samym poprawią warunki życia beneficjentów, a także tworzenie miejsc pracy dla ludności pracującej w zakresie usług socjalnych w swoim regionie.

Opiekunki, pomimo trudnej sytuacji ekonomiczno-społecznej w regionie Donbasu odczuwają satysfakcję pomagając osobom starszym, często swoim sąsiadom. dużym zainteresowaniem cieszą się wśród nich roczne szkolenia prowadzone przez Caritas Mariupol. Dały one zaczyn samorozwoju, wzmocnienia osobistego i podniesienia kwalifikacji pracowników nowopowstałych organizacji.  Caritas Mariupol w dalszym ciągu zapewnia wsparcie prawniczo-księgowe, by same organizacje mogły aplikować o finansowe wsparcie.

Każdy z donieckich NGOs w swoim statucie określił pomoc socjalną w ramach swoich kompetencji. Oznacza to, że mogą występować z wnioskiem o wsparcie finansowe do służb socjalnych Ukrainy, by móc kontynuować pracę opiekuńczą na terenie swojego działania.

Caritas Mariupol odnotował już wnioski od nowych organizacji dotyczące wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności. Niektóre z nich tę działalność już rozpoczęły. Organizacja „Brzeg Nadziei” w Kamionce, „Słońce” w Czermałyku oraz „Myrneńskie Towarzystwo Greków” w Myrnem zakupiły urządzenia, które poprawią życie samotnych, starszych osób: m.in. piekarnik elektryczny do pieczenia chleba i babeczek oraz gotowania gorących potraw; lodówkę, pralkę, odkurzacz, żelazko oraz tonometr do pomiaru ciśnienia. Kobiety zaangażowane w pracę tych organizacji pozarządowych są zainteresowane wykorzystaniem zakupionego sprzętu. Chcą nawet rozpocząć niewielką produkcję wypieków, które następnie sprzedadzą czy rozdadzą wśród najbardziej potrzebujących. Inne urządzenia na pewno poprawią jakość i warunki pracy pracowników socjalnych podczas realizacji usług socjalnych dla osób starszych.

W Orłovskie organizacja „Będziemy żyć” ma wśród swoich członków również mężczyzn. Panowie utworzyli zespół specjalistów - majsterkowiczów, który spieszy na ratunek tym gospodarstwom domowym, gdzie są potrzebne naprawy sprzętu. To jeden z obszarów, w których organizacja pozarządowa planuje się rozwijać. Zakupiono sprzęt do remontów tj. taczkę, piłę łańcuchową, grabie, miotłę, widły, szlifierkę, wiertarko-wkrętarkę.

Natomiast w Pavopilu organizacja „Młody wiek” planuje zakup urządzeń gospodarstwa domowego (piekarnik, kuchenkę gazową, lodówkę oraz pralkę),  aby można przygotować posiłki i wypieki, i sprzedawać żołnierzom stacjonującym w okolicy. Jest to bowiemregion z , bazami wojskowymi, a żołnierze nie mają regularnych posiłków.

W IV kwartale 2020 r. Caritas Mariupol w ramach wsparcia nowych organizacji pozarządowych planuje cykl szkoleń pt. „Wzmacnianie spójności społecznej”. Celem programu jest dostarczenie uczestnikom podstawowych kompetencji biznesowych niezbędnych do tworzenia i rozwoju innowacyjnych start-upów społecznych. Chodzi tu o pomoc w osiągnięciu stabilności finansowej i promowanie tworzenia przedsiębiorstw społecznych, które zajmują się problemami mieszkańców społeczności, osób wewnętrznie przesiedlonych, osób niepełnosprawnych i innych grup szczególnie wrażliwych.

Oprócz aktywności nowych NGOs w pięciu miasteczkach Donbasu,  w pobliskich wioskach pracują dwie ekipy medyczne, w każdej z ekip pracuje lekarz, pielęgniarka oraz pracownik socjalny. Podczas wizyt realizowane są podstawowe badania medyczne, sprawdzany jest sposób przyjmowania leków przez pacjentów i realizacji zaleceń przez pacjentów, w tym dotyczących higieny i obostrzeń sanitarnych. Obok indywidualnych konsultacji medycznych odbywają się również szkoleniaw zakresie profilaktyki związanej z koronawirusem. Prelekcje w wioskach zrealizował lekarz biorący udział w projekcie. Podczas szkoleń odbyły się prezentacje filmów instruktażowych przygotowanych przez WHO w wersji dla odbiorców rosyjskojęzycznych.

 

Opr. na podstawie sprawozdania Fundacji Most Solidarności.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}