W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Global Education Network Europe

Global Education Network Europe (GENE) to sieć zrzeszająca instytucje publiczne i podległe im agencje zajmujące się edukacją globalną w kilkudziesięciu krajach europejskich.

Logo GENE

Jej celem jest ułatwianie nawiązywania kontaktów, wymiany opinii oraz dobrych praktyk między instytucjami zajmującymi się edukacją globalną w krajach zrzeszonych w GENE. W zależności od państwa, reprezentantami są przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych oraz/lub ministerstw ds. edukacji, jak też podległych im agencji. 

Współpraca Polski z GENE

Polska jest obecna w GENE od ponad 10 lat. Za realizację zadań edukacji globalnej w Polsce odpowiedzialne jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jako instytucja wiodąca,  we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W konsultacjach uczestniczą także  przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Środowiska. 

Przeglądy partnerskie stanu edukacji globalnej

W ramach współpracy z GENE w 2009 roku został przeprowadzony Peer Review – Przegląd partnerski stanu edukacji globalnej w Polsce. Na jego podstawie w 2010 roku został opublikowany Krajowy raport na temat edukacji globalnej w Polsce. Dokument ten stanowił podsumowanie partnerskiego przeglądu edukacji globalnej w Polsce przygotowane przez GENE z inicjatywy MSZ i MEN. W raporcie podkreślono  osiągnięcia MSZ w tworzeniu silnej struktury finansowania działań z edukacji globalnej oraz doceniono starania Ministerstwa Edukacji Narodowej mające na celu zwiększenie obecności problematyki edukacji globalnej w podstawie kształcenia ogólnego. Ponadto  wysoko oceniono dynamizm i zaangażowanie sektora organizacji pozarządowych w rozwój edukacji globalnej w Polsce. 

Od tamtej pory przeprowadzono kilkanaście przeglądów Peer Review w krajach należących do sieci. Polska również uczestniczyła w przeglądzie partnerskim, m.in. w Słowenii i w Estonii. 

Na stronie GENE można zapoznać się z treścią tych dokumentów: https://gene.eu/publications/national-reports/ 

Spotkania (Roundtable)

Stałym elementem współpracy w ramach sieci są spotkania w formie okrągłego stołu (Roundtable), które odbywają się  dwa razy w roku  - sesje wiosenne i jesienne. Zwyczajowo gospodarzem jest kraj należący do sieci GENE i rotacyjnie Bruksela. Polska gościła przedstawicieli innych krajów zrzeszonych w GENE  wiosną 2012 roku. 

Spotkania są okazją do prezentacji tzw. raportów krajowych (Country reports) na temat założeń programowych, sposobu finansowania, aktywności, badań, programów edukacyjnych oraz konkursów poświęconych edukacji globalnej w państwach sieci. Spotkania są również okazją do wymiany doświadczeń między uczestnikami, pracy w grupach oraz wytyczania nowych kierunków działań i innowacji. Przykłady działań realizowanych w jednym kraju stanowią cenne wskazówki dla innych krajów członkowskich. 

Wśród różnych możliwości wsparcia edukacji globalnej w krajach zrzeszonych w sieci można wyróżnić:
•    mechanizm współfinansowania przez GENE (przy wykorzystaniu środków KE) projektów edukacji globalnej w kraju członkowskim;
•    wsparcie techniczne (przy realizacji projektów edukacji globalnej);
•    wsparcie w tworzeniu krajowej strategii rozwoju tejże edukacji;
•    podejmowanie wspólnych inicjatyw przez kilka krajów zrzeszonych w GENE (np. peer learning).

Materiały

Edukacja globalna w Polsce - raport GENE
Edukacja​_globalna​_w​_Polsce​_raportGENE.pdf 0.47MB
{"register":{"columns":[]}}