W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca 2018

W Kenii działania polskiej współpracy rozwojowej w roku 2018 dotyczyły wsparcia dla 3 obszarów: kapitału ludzkiego, ochrony środowiska oraz przedsiębiorczości i sektora prywatnego.

W ramach projektów wdrażanych przez polskie organizacje pozarządowe Polska m.in. kontynuowała zainicjowaną w roku 2014 pomoc w tworzeniu systemu szkolenia straży pożarnej. Na przedmieściach Nairobi wybudowano i wyposażono z polskich środków pierwsze w tej części Afryki centrum szkolenia służb pożarniczych i ratowniczych. Dzięki temu stopniowo maleją dysproporcje w stopniu wyszkolenia straży pożarnej między różnymi regionami Kenii i wzrasta jej skuteczność. Przekłada się to na wzrost zaufania do strażaków i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Polska pomoc obejmowała również przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu oraz zapewnienie mieszkańcom zrzeszonym w kooperatywach rolniczych dostępu do wody na potrzeby upraw i gospodarstw domowych. Na rzekach sezonowych, w celu podniesienia poziomu wód gruntowych, zbudowano piaskowe tamy, wraz z płytkimi studniami. Dzięki temu wzrósł poziom zatrudnienia i poprawiła się efektywność pracy miejscowych rolników. Kontynuowano również rozpoczęte w roku 2017 inicjatywy związane z tzw. edukacją włączającą, co pozwala wyrównywać szanse edukacyjne i życiowe dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności zamieszkałych na półpustynnych obszarach wiejskich; w szkołach objętych tym projektem odnotowano 60% vwzrost frekwencji dzieci niepełnosprawnych. Nauczyciele zaczęli zwracać większą uwagę na uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, zmienił się sposób mówienia o niepełnosprawności oraz postawa wielu rodziców, uczniów i nauczycieli.

Projekty Polskiej pomocy objęły również działania służące popularyzacji nowoczesnych metod edukacji, z wykorzystaniem nowych technologii oraz aktywnych metod przekazywania wiedzy. Przyczyniły się do promocji zdrowia, poprawy warunków bytowych i sanitarnych w placówkach edukacyjnych, bardziej skutecznej edukacji zdrowotnej. Wspierały rozwój przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy dla ludzi młodych.

W sumie w 2018 roku zrealizowano 10 projektów, 6 wyłonionych w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych oraz 4 wdrażane za pośrednictwem Ambasady RP w Nairobi. Ponadto Polska wsparła kwotą ponad 400 tys. USD działania WFP Kenya na rzecz uchodźców w obozach Daadab, Kakuma i Kalobeyei, jak również w kenijskich hrabstwach najbardziej dotkniętych suszą z roku 2017. Opłacono koszty kształcenia młodych Kenijczyków na polskich uczelniach oraz uruchomiono kolejną transzę kredytu na podstawie umowy zawartej w 2015 roku na finansowanie projektów w dziedzinie modernizacji rolnictwa.

Łącznie ODA na rzecz Kenii w 2018 roku wyniosła 19,49 mln PLN

Materiały

Wszystkie działania na rzecz Kenii, str. 101 Raportu rocznego Polska współpraca rozwojowa 2018
raport-PWR-2019-04-online-20.pdf 2.94MB
Raport roczny 2018

Zdjęcia (1)

Inicjatywy 2018

zobacz wszystkie
{"register":{"columns":[]}}