W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polacy o pomocy rozwojowej – wyniki badania opinii publicznej w 2022 r.

23.01.2023

Od 2004 roku z inicjatywy MSZ prowadzone są badania wiedzy Polaków o pomocy rozwojowej, a także o gotowości społeczeństwa naszego kraju do świadczenia takiej pomocy. Badanie opinii publicznej „Polacy o pomocy rozwojowej” przeprowadzone w grudniu 2022 r. przez firmę Kantar Public (Mantle Polska sp. z o.o.) zostało uzupełnione o blok pytań dotyczących stosunku badanych do pomocy dotkniętej wojną Ukrainie.

Grafika z badaniem opinii

Opinia publiczna o potrzebie udzielania przez Polskę pomocy krajom słabiej rozwiniętym

Blisko dwie trzecie Polaków (65%) uważa, że Polska powinna wspomagać rozwój krajów słabiej rozwiniętych. Przeciwnego zdania jest zdecydowanie mniej osób (19%). Nie potrafiło zająć jednoznacznego stanowiska 16%.

Zwolennicy udzielania przez Polskę pomocy najczęściej wskazywali, że jest to nasz moralny obowiązek (41%). Na dalszych pozycjach znalazły się: pomaganie innym może przynieść Polsce korzyści (29%) i konieczność pomocy wynikająca z międzynarodowych zobowiązań przyjętych przez Polskę (29%), możliwość zrewanżowania się, ponieważ bogatsze państwa pomagały Polsce (28%). Przeciwnicy przede wszystkim uważają, że Polska jest zbyt biedna, by pomagać innym (43%) lub, że Polska powinna najpierw rozwiązać swoje problemy (40%).

 

Geograficzne kierunki pomocy i dziedziny pomocy

Najczęściej wybierany przez Polaków kierunek udzielania pomocy to kraje Afryki (50%). Zdecydowanie rzadziej pytani uważają, że pomoc z Polski powinna być skierowana do naszych wschodnich sąsiadów (26%) – przy czym niemal wszyscy w tej grupie wskazywali Ukrainę (99%).

Wśród dziedzin, w których Polska ma najwięcej do zaoferowania krajom słabiej rozwiniętym respondenci najczęściej wskazywali na służbę zdrowia (43%) oraz edukację (37%).

 

Sposoby i kanały pomocy

Zdaniem badanych, Polska może przyczyniać się do rozwoju krajów słabiej rozwiniętych poprzez wspieranie opieki medycznej w tych krajach (37%) oraz wysyłanie tam wolontariuszy (30%). Rzadziej podkreślane były: przekazanie środków na edukację dzieci (24%), inwestycje polskich firm w tych krajach (19%) oraz umożliwienie studentom z tych krajów studiowania na polskich uczelniach (18%).

Najwięcej Polaków (40%) uważa, że, w stosunku do swoich możliwości, Polska przeznacza na pomoc rozwojową dla krajów słabiej rozwiniętych tyle pieniędzy, ile potrzeba. W opinii respondentów, Polska powinna przekazywać fundusze za pośrednictwem polskich organizacji pozarządowych i firm (47%) oraz wyspecjalizowanych organizacji międzynarodowych (42%). Ponad jedna czwarta (27%) uważa, że fundusze powinny zostać przekazane poprzez konkretne polskie inwestycje w tych krajach, a ponad jedna piąta (23%), że przekazywaniem powinny zajmować się lokalne organizacje.

 

Zaangażowanie Polaków w pomoc krajom słabiej rozwiniętym

8% Polaków było zaangażowanych w pomoc krajom słabiej rozwiniętym. Mieli oni częściej 50 lat i więcej, średnie i wyższe wykształcenie, mieszkali na wsi. Natomiast nie widzący takiej potrzeby to częściej osoby w wieku 30-49 lat oraz najstarsze, osoby z niższym wykształceniem oraz mieszkańcy wsi.

 

Polacy o pomocy Ukrainie

71% badanych uważa, że Polska powinna wspierać Ukrainę w sytuacji wojny w tym kraju. Przeciwnego zdania jest 18%. Częściej o powinności pomocy przekonane są osoby młode, z wykształceniem wyższym. Nie zgadzają się częściej 30-39 latkowie oraz seniorzy, jak również mieszkańcy największych miast. Ci, którzy uważają, że Polska powinna wspierać Ukrainę, argumentują, że pomagając Ukrainie zwiększamy swoje bezpieczeństwo (56%) i mamy moralny obowiązek pomagać naszemu sąsiadowi (44%). Przeciwnicy uważają, że najpierw Polska powinna rozwiązać własne problemy (43%) i jest zbyt biednym krajem, by pomagać (41%).

Ponad połowa Polaków (54%) uważa, że pomaganie przez Polskę Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy będzie dla naszego kraju korzystne w dłuższej perspektywie.

Ponad połowa zdecydowałaby się przeznaczyć dodatkowe środki na pomoc Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy.

Materiały

Raport z badania opinii publicznej "Polacy o pomocy rozwojowej" w 2022 r.
Polacy​_o​_pomocy​_rozwojowej​_2022.docx 1.14MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}