W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie działań anty COVID19 w 4 obwodach Ukrainy - Polska pomoc wspiera Ukrainę w walce z pandemią Covid-19

Choroby, szczególnie zakaźne nie znają granic. Nie powinny ich uwzględniać również działania, które nie tylko dążą do wyeliminowania epidemii ale również do łagodzenia ich skutków społeczno-gospodarczych. Taka idea przyświeca realizatorom projektów Polskiej pomocy, których celem jest wsparcie walki z pandemią koronawirusa.

trwa szkolenie z resuscytacji

Jednym z nich jest Maltańska Służba Medyczna, która na Ukrainie wdraża przedsięwzięcie pn. „Wsparcie działań anty COVID19 w 4 obwodach Ukrainy”. Ideą projektu jest dotarcie do grup zawodowych, które ze względu na charakter pracy są szczególnie narażone na zachorowanie, a jednocześnie nie posiadają najwyższych priorytetów zabezpieczenia przez państwo, jak lekarze, czy pielęgniarki. Policjanci, nauczyciele, pracownicy transportu publicznego oraz domów opieki społecznej, bo to do nich skierowane są działania, codziennie spotykają się z wieloma osobami. Stąd ważne jest, by byli bezpieczni i jednocześnie nie stanowili zagrożenia dla innych. Warto zaznaczyć również, że praca tych osób ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania społeczności.

Nie dziwi więc tematyka szkoleń, prowadzonych dla ponad tysiąca osób z wielu miast obwodu lwowskiego, iwano-frankiwskiego, czerniowieckiego i tarnopolskiego. Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym? Jak prawidłowo używać środków ochrony osobistej? Jak rozpoznawać podstawowe objawy choroby? Jakie są procedury powiadamiania służb sanitarnych? – to podstawowe zagadnienia omawiane na zajęciach. Dodatkowo uczestnicy, którzy często są świadkami lub uczestnikami zdarzeń wymagających natychmiastowej interwencji ratującej zdrowie i życie, są szkoleni z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wyposażani w środki ochrony osobistej. Zostaną również dostarczone placówkom i instytucjom, których pracownicy wezmą udział w szkoleniach, rękawiczki i maseczki jednorazowe, płyny do dezynfekcji rąk i dyspensery, apteczki pierwszej pomocy oraz sprzęt diagnostyczny taki jak termometry i pulsoksymetry.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez dobrze funkcjonującej ukraińskiej struktury maltańskich ratowników, która została utworzona przy wsparciu Polskiej pomocy, a także bez bliskiej współpracy pomiędzy polską i ukraińską Pomocą Maltańską. W obecnej sytuacji epidemicznej i przy wielu obostrzeniach prowadzenie szkoleń musiało zostać powierzone ukraińskim trenerom. Partner ukraiński jest również odpowiedzialny za realizację większości zakupów. To zaufanie było budowane od 2015 r., kiedy Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję o realizacji projektu Maltańskiej Służby Medycznej pn. „Rozwój systemu ochotniczego ratownictwa medycznego na Ukrainie”. Zakładał on utworzenie, przeszkolenie i wyposażenie w Kijowie, Lwowie i Iwano-Frankiwsku zespołów ratowników medycznych – ochotników. W kolejnych latach takie zespoły powstały także w Berehowie, Kamieńcu Podolskim, Jużnoukraińsku, Mariupolu, Zaporożu, Fastowie i Dnipro. Setki osób – wolontariuszy zostało przeszkolonych i wyposażonych. Zainicjowano zmiany prawne dotyczące ratownictwa oraz nawiązano współpracę ze szkołami. Projekt przyczynił się do aktywizacji wielu osób, najczęściej młodych, nierzadko poszkodowanych w wyniku konfliktu na wschodzie Ukrainy. Ważnym rezultatem stała się również nawiązana ścisła współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi ratownikami, która w zaowocowała m.in. w postaci tegorocznego przedsięwzięcia.

18.11.2020

Projekt Fundacji Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna pn. „Wsparcie działań anty COVID19 w 4 obwodach Ukrainy” wdrażany w partnerstwie z Maltańską Służbą Pomocy Iwano-Frankiwska.Więcej informacji o projekcie na stronie: https://fmsm.pl/wspieramy-ukraine-w-walce-z-covid-19/

Podmiot wdrażający: Fundacja Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna
Wstępna wysokość dofinansowania: 528 200,00 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}