W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poprawa dostępu do usług społecznych w zakresie zdrowia psychicznego

Poprawa dostępu do usług społecznych w zakresie zdrowia psychicznego fot. MSZ

Trwający od 2014 roku konflikt zbrojny we wschodniej Ukrainie powoduje, że tysiące ludzi zmagają się z problemami psychicznymi i potrzebują systemowego, długiego wsparcia psychologicznego. W odpowiedzi na te problemy polskie Ministerstwo Obrony Narodowej w 2019 roku rozpoczęło realizację dwuletniego projektu, którego celem jest wypracowanie systemowego wsparcia psychologicznego dla osób poszkodowanych w wyniku konfliktu. Projekt obejmuje działania w zakresie podnoszenia kwalifikacji i kompetencji ukraińskiego personelu specjalistycznego (psychologowie, psychoterapeuci, lekarze psychiatrzy), w tym w zakresie zarządzania ochroną zdrowia psychicznego zgodnie z uznawanymi przez WHO metodami i procedurami leczniczymi. Celem projektu jest wprowadzenie trwałej zmiany w zakresie organizacji i funkcjonowania ośrodków leczniczych oraz w zakresie poprawy diagnostyki, leczenia i wsparcia psychologicznego obywateli Ukrainy dotkniętych zaburzeniami związanym z traumą wojenną. Dzięki zrealizowanym w 2019 roku działaniom nawiązano bardzo dobrą współpracę z ukraińskimi partnerami. Przeprowadzono m.in. pierwsze szkolenia stażowe dla grupy 12 specjalistów oraz stworzono grupę liderów projekcie. W 2020 roku kontynuowane będą szkolenia i staże oraz tworzona grupa inicjatywna.

Miejsce realizacji: Berdzyczów, Winnica i Równe (Ukraina), Warszawa i Lądek Zdrój (Polska)


Projekt obejmuje działania: - podnoszenie kwalifikacji i kompetencji ukraińskiego personelu specjalistycznego (ochrona zdrowia psychicznego); - implementacja zasad zarządzania w obszarze zdrowia psychicznego opartego na nowoczesnych i sprawdzonych procedurach diagnostycznych i leczniczych. Projekt ma za zadanie prowadzić do wdrożenia trwałej zmiany w zakresie: - organizacji i funkcjonowania podmiotów leczniczych (partnerów ukraińskich); - poprawa diagnostyki; - leczenie i wsparcie psychologiczne obywateli Ukrainy dotkniętych zaburzeniami związanymi z traumą wojenną.

Podmiot wdrażający:

Wysokość dofinansowania:

Ministerstwo Obrony Narodowej

380 453 PLN

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}