W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dotacje BJOR

Jednym z zadań ministerstwa/DEJ jest przyznawanie dotacji celowych udzielanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju (BJOR) przy stosowaniu promieniowania jonizującego.

stacja ASS 500 służace do wczesnego ostrzegania o skażeniach powietrza w Polsce

Ramy  prawne  dla  udzielania  dotacji  na bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną   wyznacza   ustawa  -  Prawo  atomowe,  a  wielkość  środków budżetowych na ten cel przekracza corocznie kwotę 6 mln zł.

Dotacje  BJOR  otrzymują  instytuty  badawcze,  a w szczególności: Narodowe Centrum   Badań   Jądrowych   (NCBJ),    Centralne   Laboratorium   Ochrony Radiologicznej   (CLOR)   oraz  Centrum  Onkologii  –  Instytut  im.  Marii Skłodowskiej-Curie (CO-I).

Każdy  z  tych  instytutów  realizuje  obszerny  zakres  zadań  w  zakresie bezpieczeństwa   jądrowego   i   ochrony   radiologicznej,   poczynając  od zapewnienia bezpiecznej pracy reaktora badawczego "Maria" (największa kwota dotacji),   poprzez   utrzymywanie   wzorców  promieniowania  (NCBJ,  CLOR), unowocześnianie sieci wczesnego ostrzegania o skażeniach powietrza w Polsce – budowa kolejnych stacji ASS-500 (CLOR), po działania na rzecz zapewnienia jakości   pracowni   wtórnych  wzorców  dozymetrycznych  Centrum  Onkologii służących poprawie ochrony radiologicznej pacjentów. Należy mieć na uwadze, że  prawidłowe  wzorcowanie  dawkomierzy  dla radioterapii jest podstawowym warunkiem  zapewnienia  bezpieczeństwa  radiologicznego pacjentów poddanych leczeniu promieniowaniem jonizującym (obecnie ponad 80.000 nowych pacjentów rocznie).

W  ocenie  Centrum  Onkologii  otrzymywane  dotacje  pozwoliły  na rozwój i zapewnienie   jakości   działania   laboratorium   w  zakresie  wzorcowania dawkomierzy    i   przeprowadzania   audytów  dozymetrycznych  w  zakładach radioterapii oraz na przygotowanie laboratorium do akredytacji.

Pomimo  pewnej  koncentracji przeznaczenia dotacji BJOR co roku realizowane są  nowe  cele   w  zakresie  poprawy  bezpieczeństwa  jądrowego  i ochrony radiologicznej,  a  tym  samym, pomimo ograniczoności środków, poszerza się wachlarz podejmowanych zadań (łącznie 20 w latach 2016-2019).

Stacje ASS-500, jako jedyne w kraju, charakteryzują się wysoką czułością pomiarową adekwatną do stężeń aerozoli promieniotwórczych powietrza, jakie mogą się pojawić w przypadku niekontrolowanych uwolnień substancji promieniotwórczych z obiektów jądrowych zlokalizowanych w kraju np. reaktor "Maria" w Świerku lub poza granicami Polski. Ze względu na bardzo niski próg detekcji oraz możliwość identyfikacji poszczególnych izotopów, stacje te mogą służyć  do wypełniania i kontroli postanowień "Konwencji o Wczesnym Powiadamianiu o Awarii Jądrowej", jak również - jako stacje uzupełniające - w ramach realizacji "Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową" (CTBT). W  oparciu o wyniki tej sieci eksperci ochrony radiologicznej mogli z pełną odpowiedzialnością formułować oświadczenia o braku zagrożenia radiacyjnego dla Polski. W latach 2018-2019, korzystając z dotacji Ministerstwa Energii, zostało zmodernizowanych sześć stacji ASS-500 (Białystok, Szczecin, Wrocław, Zielona Góra, Sanok, Kraków). W roku 2020 – również w ramach dotacji ministerialnych - planowana jest modernizacja 2 stacji: w Gdyni i Toruniu, jak również rozbudowa sieci o nową lokalizację w Kielcach.

Dotacja Ministerstwa Energii w zakresie utrzymania wzorców promieniowania dotyczyła przede wszystkim prowadzonych przez akredytowane laboratoria w CLOR wzorcowania przyrządów dozymetrycznych oraz kontroli narażenia zawodowego i stanowi niezbędny element programu utrzymania wysokiego standardu aparatów radiodiagnostycznych i bezpieczeństwa radiacyjnego narażonych zawodowo w Zakładach Medycyny Nuklearnej w Resorcie Zdrowia (zgodnie z Dyrektywą UE 93/47/EURATOM). W/w dotacja wspomaga również prowadzony od 1970 r. w CLOR przez Laboratorium Analiz Radiochemicznych i Spektrometrycznych (LARiS) monitoring zawartości pierwiastków promieniotwórczych w produktach żywnościowych. Działalność LARIS zapewnia wiarygodny pomiar i fachową ekspertyzę, uznawaną  przez kraje UE, co zabezpiecza polski eksport produktów żywnościowych przed zarzutami niespełniania kryteriów sanitarnych jak również zapobiega próbom wprowadzenia na polski rynek skażonych produktów z innych krajów (Dyrektywa UE Unii Europejskiej 93/47/EURATOM i CODEX ALIMENTARIUS WHO).

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}