W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jądrowa misja polskich firm w Hiszpanii

03.06.2023

W dniach 29 maja – 1 czerwca Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało jądrową misję gospodarczą w Hiszpanii. W wydarzeniu wzięło udział 26 polskich przedsiębiorstw i 3 izby gospodarcze aktywnie uczestniczące w procesie przygotowania krajowego przemysłu do realizacji programu jądrowego w Polsce.

Jądrowa misja polskich firm w Hiszpanii

Celem wydarzenia była promocja polskich przedsiębiorstw w stosunku do hiszpańskich potencjalnych partnerów – zarówno na rynku lokalnym, jak i w projektach na rynkach państw trzecich.

W pierwszym dniu wydarzenia zorganizowano w Madrycie blisko 150 spotkań bilateralnych pomiędzy polskimi a hiszpańskimi przedsiębiorstwami. Istotnym elementem wydarzenia było również zwiedzenie wybranych hiszpańskich zakładów produkcyjnych, firm inżynieryjnych oraz elektrowni jądrowej Almaraz.

Znakomita większość polskich przedsiębiorstw uczestniczących w misji posiada referencje zdobyte na międzynarodowych rynkach jądrowych, z czego trzy z nich – w Hiszpanii.

Hiszpania aktualnie posiada 7 reaktorów jądrowych pracujących w 5 lokalizacjach. W 2022 r. elektrownie te pokryły 22% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną (58,3 TWh), co pozwoliło uniknąć emisji ok. 300 mln ton CO2. Branża wskazuje, że pomimo nadmiernego obłożenia podatkami i opłatami stanowiącymi ok. 40-50% wszystkich kosztów produkcji, energetyka jądrowa w Hiszpanii jest najtańsza w stosunku do innych źródeł wytwarzania prądu (ok. 60 EUR/MWh).

Warto również wskazać na osiągnięcia tego kraju w zakresie przygotowania i włączenia własnego przemysłu w program jądrowy. Hiszpania w latach 70. XX w., podobnie jak Polska obecnie, importowała technologie jądrowe (głównie z USA – Westinghouse i General Electric), przy czym podjęte na początku programu działania w zakresie przygotowania własnego przemysłu skutkowały ostatecznie osiągnięciem bardzo wysokiego poziomu tzw. local content (ok 70% wartości całego programu jądrowego zostało wykonanych przez lokalne firmy).

Aktualnie Hiszpanie wykonują we własnych elektrowniach większość prac inżynieryjnych, remontowych i serwisowych własnymi siłami oraz uczestniczą jako istotny gracz w światowych łańcuchach dostaw. Firmy z tego kraju są w stanie zaprojektować i wyprodukować kluczowe elementy elektrowni (zbiorniki reaktora, wytwornice pary, stabilizatory ciśnienia), produkować paliwo, jak i zapewnić pełne wsparcie inżynieryjne w realizacji projektów jądrowych we wszystkich etapach inwestycji (projektowanie, szkolenia, remonty, modernizacje, itd.). Hiszpańskie doświadczenia w zakresie przygotowania krajowego przemysłu są szczególnie interesujące pod kątem analogicznych rozwiązań w Polsce.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska RP było pomysłodawcą i organizatorem tej misji przy wsparciu Biura Handlowego PAIH oraz Ambasady RP w Madrycie. W jej realizację włączone były również następujące polskie organizacje przemysłowe: Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Stowarzyszenie Polskiej Armatury Przemysłowej, Stowarzyszenie Producentów Pomp.

Po stronie hiszpańskiej gospodarzami wydarzenia były: izba ForoNuclear zrzeszająca wszystkie przedsiębiorstwa działające w sektorze jądrowym w tym kraju oraz rządowa agencja ds. promocji inwestycji i handlu ICEX (España Exportación e Inversiones; odpowiednik polskiego PAIH) oraz Ambasada Hiszpanii w Polsce.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}