W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski przemysł dla atomu – przeszkolono 180 osób ze 100 firm

09.12.2022

2 grudnia br. zakończyła się druga sesja szkoleń dla polskich przedsiębiorstw w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska: „Polski przemysł dla energetyki jądrowej - szkolenia dla polskiego przemysłu pod kątem wykonywania prac dla energetyki jądrowej”.

Polski przemysł dla atomu – przeszkolono 180 osób ze 100 firm

Było to pierwsze w Polsce tak kompleksowe szkolenie dla krajowego przemysłu a głównym jego celem było podniesienie kompetencji jądrowych wśród polskich przedsiębiorstw, które nie miały styczności ze specyficznymi wymaganiami obowiązującymi w branży jądrowej.

W szkoleniach – łącznie w dwóch sesjach - wzięło udział blisko 180 osób z ponad 100 polskich przedsiębiorstw. W każdej z sesji (i w ramach każdej z grup szkolonych – elektrycznej, budowlanej i mechanicznej) przeprowadzono po 60 godzin wykładów (online i na żywo – odpowiednio dni 2+5).

Organizatorem szkoleń na zlecenie MKiŚ była Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska wspólnie z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytut Spawalnictwa oraz Politechniką Warszawską – Wydział Inżynierii Lądowej.

Oprócz ekspertów z powyższych polskich organizacji zgromadzono również 46 zagranicznych prelegentów z następujących firm/instytucji pracujących w sektorze jądrowym: AFCEN (Association Française pour les règles de Conception, de construction et de surveillance en exploitation des matériels des Chaudières Electro Nucléaires), ASME (The American Society of Mechanical Engineers), Bechtel Corporation, Bouygues Construction, Bureau Veritas Group, Electricite de France (EDF). Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), Tecnatom, TVO Nuclear Services Oy Ltd, TÜV NORD GROUP, Westinghouse Electric Company.

W program szkoleń włączono również prezentacje polskich przedsiębiorstw, które posiadają imponujące doświadczenia na światowych rynkach jądrowych: APS Energia, Ecol, Zarmen, Rockfin, które podzieliły się swoimi wnioskami z innymi krajowymi firmami.

Program zajęć obejmował następujące zagadnienia, szczególnie istotne z punktu widzenia aktualnych kompetencji polskich przedsiębiorstw (specyficzne w energetyce jądrowej, które mają zastosowanie do łańcucha dostaw):

  • stricte techniczne obwiązujące odpowiednio w podbranżach budowalnej, elektrycznej, mechanicznej (w tym NDT) – RCC-CW/E/M, ASME sec. III i IX, ASTM, ACI, EPRI, IEEE, IEC, ISO,
  • w zakresie zapewnienia i kontroli jakości: KTA, NQA-1, ISO 9001/19443, nuclear safety/security, które mają zastosowanie również do firm podwykonawczych,
  • biznesowe i organizacyjne. Szczególnie interesujące  były prezentacje koncernów Bechtel, EDF, KHNP, Westinghouse dotyczące wymagań co do kwalifikacji poddostawców (zakresu formalnego, technicznego oraz biznesowego).

Formuła szkoleń, oprócz zajęć stricte wykładowych, zakładała możliwość odbycia bezpośrednich konsultacji z zaproszonymi ekspertami dla omówienia specyficznych, dla każdej polskiej firmy, zagadnień związanych z włączeniem się w jądrowe łańcuchy dostaw.

Program szkoleń został stworzony z uwzględnieniem aktualnego rozwoju polskiego przemysłu, specyfiki polskiego programu jądrowego, jak i najlepszych światowych praktyk w zakresie szkolenia firm przemysłowych. W związku z faktem, że polskie przedsiębiorstwa są zaangażowane w liczne projekty jądrowe w UE oraz szerzej na świecie, tematyka szkoleń obejmowała również prezentację specyficznych wymagań innych, niż wybrana technologia dla pierwszej polskiej elektrowni (AP1000 Westinghouse).

Szczególnie przydatne okazały się w tym kontekście doświadczenia brytyjskie (jak np. program szkoleniowy Fit 4 Nuclear), fińskie jak i wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej MAEA.

Szczegóły szkoleń zostały zaprezentowane na specjalnie dedykowanej projektowi stronie: szkolenia-nuclear.pl. Projekt był finansowany z wieloletniego programu rządowego – Polski program energetyki jądrowej.

Przedmiotowe szkolenia będą kontynuowane w zbliżonej formule w 2023 oraz kolejnych latach. Aktualnie trwa analiza ex-post zgłoszonych przez uczestników uwag/sugestii, co do odbytych szkoleń pod kątem ich uwzględnienia w przyszłych edycjach.

W 2021 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyjęło strategię wsparcia krajowego przemysłu (Program wsparcia krajowego przemysłu do współpracy z energetyką jądrową jako dokument wykonawczy do Programu polskiej energetyki jądrowej). Zaplanowane w perspektywie 2022-2032 r. działania to: szkolenia, wsparcie dla pozyskania kosztownej certyfikacji jądrowej, promocja na rynkach międzynarodowych, rozwój R&D, wsparcie procesu klastrowania.

Wszelkie uwagi w zakresie oczekiwanych dalszych działań stymulujących krajowy przemysł do współpracy z sektorem jądrowym prosimy przekazywać do Ministerstwo Klimatu i Środowiska na następujące adresy mailowe: sekretariat.energii.jadrowej@klimat.gov.pl i andrzej.sidlo@klimat.gov.pl

Aktualnie zidentyfikowano blisko 80 polskich przedsiębiorstw, które w ostatnich 10 latach realizowały prace/dostawy dla zagranicznych elektrowni jądrowych. Kolejnych 250 posiada wystarczające kompetencje aby w perspektywie 3-5 lat wejść w łańcuchy dostaw tego sektora.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}