W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie przedsiębiorstwa wchodzą w coraz bardziej zaawansowane obszary sektora jądrowego

Doświadczenia krajowego przemysłu zdobyte podczas budowy elektrowni na świecie pozwoliły naszym firmom na stałe wpisać się międzynarodowe łańcuchy dostaw branży atomowej.

Nowa Bezpieczna Powłoka nad blokiem nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Kolejnym polskim przedsiębiorstwem, które realizowało projekt w obszarze energetyki jądrowej, jest ATENA Property Management Sp. z o.o. z Konstantynowa Łódzkiego. W 2017 r. firma wyprodukowała na zlecenie zagranicznego kontrahenta serię nanofarb termoizolacyjnych, powłok o podwyższonej odporności eksploatacyjnej i odpornych na zmiany temperatur. Finalnie, powłoka o grubości kilku milimetrów została nałożona natryskowo w montowanym sarkofagu ochronnym uszkodzonego reaktora wyłączonej ukraińskiej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zostało pokryte kilka tysięcy m2 powierzchni betonowej w celu zmniejszenia kondensatu, usunięcia mostków termicznych i zminimalizowania różnic temperatur. W tym celu zastosowano farbę termoizolacyjną o współczynniku λobl 0,0025 W/mK.

Jak podaje Prezes firmy, Pan Rafael Jaworski, postawione przez zleceniodawcę wymagania o charakterze technicznym, co do wyprodukowanych powłok, oraz organizacyjne, co do jakości realizowanych prac, były niezwykle wysokie – znacznie wyższe niż przy innych projektach, które firma wykonuje w przemyśle petrochemicznym, energetyce konwencjonalnej, górnictwie czy równie wymagającej branży kolejowej. Uznajemy, że jakość produktów i doradztwa specjalistów ATENA PM znacznie przekroczyła wymagania kontraktowe zlecenia i firma nasza miała również swój wkład w zabezpieczenie tej uszkodzonej elektrowni - dodał.

Projekt pod roboczą nazwą NOVARKA – nasunięcia ochronnego sarkofagu nad uszkodzony reaktor Nr 3 tejże elektrowni był realizowany przez konsorcjum 2 francuskich koncernów budowlanych w latach 2006 - 2018, które zaangażowały do tego zadania liczne podmioty ukraińskie jak również polskie, brytyjskie, holenderskie, niemieckie i czeskie. Finansowanie zadania, w kwocie 1 mld. EUR zapewnił Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju a najbardziej charakterystycznym momentem projektu było zmontowanie i nasuniecie nad uszkodzony reaktor sarkofagu w postaci stalowej kopuły o rozmiarach 150 m (szerokość) x 150 m (wysokość) x 250 m (rozpiętość) i wadze 60 tyś ton. Uczestniczące w zadaniu przedsiębiorstwa podkreślały, że stopień złożoności i trudności prac znacznie przekraczał wymagania obowiązujące przy budowie czy modernizacjach standardowych elektrowni atomowych – nawet w najnowszych technologiach.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=n7aMcKinrWY

Włączenie polskiego przemysłu w światowe łańcuchy dostaw sektora jądrowego nie ogranicza się tylko do najbliższych geograficznie projektów w Europie. Również na tak odległych i trudnych rynkach jak Japonia, Meksyk, Kanada czy Indie można znaleźć polskie komponenty wyprodukowane przez nasze przedsiębiorstwa. Dla przykładu wrocławskie fabryki General Electric wyprodukowały i dostarczyły w 2017 r stojan generatora do kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. W elektrowni tej zamontowano już korpus turbiny, której obróbkę termiczną wykonał w 2018 r. kędzierzyński Famet. Natomiast w styczniu 2019 r. warszawski APS Energia wyprodukował i wysłał stabilizatory zasilania UPS do Indii, które zostały zamontowane na budowanej tam, w technologii rosyjskiej, elektrowni atomowej Kudankulam II.

Polskie przedsiębiorstwa sygnalizują, że prace w sektorze jądrowym są bardziej wymagające niż w innych sektorach energetyki konwencjonalnej czy petrochemii, jednakże są one znacznie bardziej rentowne. Istotnym argumentem przemawiającym za podjęciem się współpracy z tą branżą jest znacznie dłuższa perspektywa realizacji projektu, co pozwala polskim firmom optymalniej zorganizować produkcję i alokować własne zasoby kadrowe. Zdobyte doświadczenia pozytywnie wpływają na jakość realizacji projektów w innych równie wymagających sektorach - lotniczym, kosmicznym czy off shore. Warto również odnotować przypadek cytowanego powyżej przedsiębiorstwa Atena PM, które swoje produkty/usługi dedykuje do licznych sektorów przemysłu i gospodarki, nie tylko do energetyki, za każdym razem elastycznie adaptując swoje zasoby inżynieryjne do specyfiki danego projektu. Jest to charakterystyczne dla większości krajowych przedsiębiorstw, które realizowały już prace dla światowego sektora jądrowego.

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska RP ponad 70 polskich firm w ostatnich 10 latach zrealizowało - w kooperacji z zagranicznymi koncernami - projekty dla elektrowni atomowych lub zakładów wytwarzania paliwa jądrowego.

Zdjęcie: wikimedia

{"register":{"columns":[]}}