W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Technologie jądrowe oczyszczają ekosystemy morskie z plastiku – relacja z Forum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Nutec plastics - zaproszenie

7 października odbyło się wydarzenie „A nuclear solution to plastic pollution” dla państw Europy i Azji Centralnej.  Naukowcy wymieniali się wiedzą i działaniami użycia technik jądrowych i izotopowych w celu ograniczenia plastiku w oceanach. Politycy obecni na forum przedstawili działania państw i organizacji międzynarodowych w celu ograniczenia zaśmiecania środowiska plastikiem.

„Jak w wielu innych dziedzinach, rozwiązania jądrowe mogą być istotną częścią poradzenia sobie z problemem. Poprzez dwie drogi: znakowanie izotopowe śledzące ruch plastiku w ekosystemie, a także wykorzystanie technologii promieniowania gamma i elektronowego do modyfikacji i recyklingu, jesteśmy w stanie ograniczyć obecność plastiku w morzach i oceanach” – stwierdził, otwierając spotkanie Rafael Mariano Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Wydarzenie organizowane było przez NUTEC Plastics, wyspecjalizowany program MAEA

Pierwsza część spotkania dotyczyła kluczowych kwestii politycznych i społeczno-gospodarczych, ram regulacyjnych i inicjatyw międzynarodowych, regionalnych i krajowych w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i ich drogi od miejsc produkcji do mórz i oceanów. Levan Davitashvili, Wicepremier i Minister Ochrony Środowiska i Rolnictwa Gruzji przedstawił realizowany w tym kraju system depozytowy opakowań plastikowych w myśl koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, zaś Ricardo Serrão Santos, Minister Gospodarki Morskiej Portugalii przedstawił działania na rzecz ochrony brzegów morskich od zanieczyszczeń.

Drugi panel dyskusyjny dotyczył kwestii technologicznych, wziął w nim udział polski przedstawiciel Andrzej Chmielewski, Dyrektor Generalny Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Polsce. Rozmawiano m.in. o laboratoriach środowiskowych w Monako wykorzystujących metody nuklearne badające wpływ radioaktywności i zanieczyszczenia na ekosystemy morskie, a także technikach przetwarzania plastiku na paliwo i surowce przy użyciu promieniowania i recyklingu chemicznego.

Zanieczyszczenie plastikiem to jedno z najpilniejszych globalnych wyzwań środowiskowych i bezpośrednie zagrożenie dla zrównoważonego rozwoju. Według prognoz do 2025 r. ocean będzie zawierał jedną tonę plastiku na każde trzy tony ryb, a do 2050 r. w oceanie może być więcej plastiku niż ryb. Plastik w zbiornikach wodnych wpływa na zanieczyszczenia środowiska, stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności i ludzkiego życia.

{"register":{"columns":[]}}