W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trwa nabór gmin zainteresowanych posiadaniem na swoim terenie nowego składowiska odpadów promieniotwórczych

05.03.2024

Trwa konkurs dla gmin na lokalizację nowego składowiska odpadów promieniotwórczych

Trwa nabór gmin zainteresowanych posiadaniem na swoim terenie nowego składowiska odpadów promieniotwórczych. „Gmina, w której znajdzie się takie składowisko będzie ważnym elementem całego strategicznego systemu energetyki jądrowej w Polsce” - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach 4 marca 2024 r.

„Do 30 czerwca br. chętne gminy mogą zgłaszać zainteresowanie posiadaniem na swoim terenie nowego składowiska powierzchniowego odpadów promieniotwórczych” – poinformował podczas panelu dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) Paweł Pytlarczyk. „Gmina-gospodarz stworzy sobie możliwości długoterminowego rozwoju. Będzie miała także z tego tytułu korzyści finansowe - dodatkowe fundusze z budżetu państwa w wysokości 4-krotności dochodów gminy z tytułu podatku od nieruchomości - maksymalnie 10,5 miliona złotych rocznie” - dodał.

Polska już od ponad 60 lat - w Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych w Różanie - skutecznie i bezpiecznie zarządza odpadami promieniotwórczymi, powstającymi w wyniku działania reaktora badawczego Maria oraz wykorzystywania substancji promieniotwórczych w nauce, medycynie i przemyśle.  Rozwój energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej spowoduje wzrost strumieni odpadów nisko- i średnioaktywnych, dlatego potrzebne jest nowe składowisko, w którym jednak nie będzie składowane wypalone paliwo jądrowe z elektrowni.

Składowisko odpadów promieniotwórczych jest obiektem bezpiecznym, stale monitorowanym, w którym odpady są oddzielone od człowieka i środowiska przez cały cykl swojego życia. „Odpadami promieniotwórczymi mogą być rzeczy, które spotykamy w życiu codziennym, np. rękawiczka użyta przy badaniach w szpitalu czy element rurociągu, którym płynęła ciecz zawierająca izotopy promieniotwórcze” – wyjaśniała dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Aneta Korczyc podczas panelu na Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach.

Dyrektor Paweł Pytlarczyk z MKiŚ  podkreślił, że edukacja i transparentność to podstawa w procesie wyboru i powstawania nowego składowiska. „Zależy nam na tym, aby cały czas edukować społeczeństwo i informować o szczegółach projektu” – dodał.

W panelu: „Odpady promieniotwórcze w Polsce w kontekście rozwoju gmin” udział wzięli: Paweł Pytlarczyk - dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, prof. Grażyna Zakrzewska - Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Adam Roguski - Państwowy Instytut Geologiczny, Państwowy Instytut Badawczy (PiG-PIB), Aneta Korczyc - dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Piotr Świderski – Burmistrz Gminy Różan.

Na tegorocznym Kongresie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych zorganizował stoisko edukacyjne, aby przekazać - obecnym na wydarzeniu przedstawicielom samorządów z całego kraju - informacje o polskim systemie zarządzania odpadami promieniotwórczymi oraz o trwającym naborze gmin zainteresowanych posiadaniem na swoim terenie nowego składowiska odpadów promieniotwórczych.

Proces wyboru nowej lokalizacji będzie transparentny i obejmie gminy, które zgłoszą się do 30 czerwca br. Szczegółowe informacje na stronie https://www.gov.pl/web/polski-atom/nowe-skladowisko-odpadow-promieniotworczych-nisko-i-srednioaktywnych-krotkozyciowych---nabor-gmin

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce, gdzie spotkają się liderzy samorządowi, przedstawiciele elit regionalnych, reprezentanci administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Tegoroczna IX edycja kongresu odbywa się w dniach 4-5 marca 2024 r. w Mikołajkach: https://www.forum-ekonomiczne.pl/event/ix-europejski-kongres-samorzadow/

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}